Reklama
aplikuj.pl

AMD FidelityFX Super Resolution w szczegółach. Dla kogo? Co oferuje?

AMD FidelityFX Super Resolution, FidelityFX Super Resolution, FSR, AMD SFSR

Dowiedzieliśmy się właśnie wszystkiego na temat konkurencyjnej technologii dla DLSS Nvidii w postaci FidelityFX Super Resolution od AMD. Poniżej zobaczycie wszystko, co musicie wiedzieć na jej temat.

Dla kogo powstało FidelityFX Super Resolution?

AMD dumnie ogłosiło, że w przeciwieństwie do DLSS stworzyło technologię, która nie wymaga specjalnych rdzeni na kartach GeForce RTX. Dlatego też FidelityFX Super Resolution działa na kartach AMD z rodziny Radeon RX 400 do obecnej, zintegrowanych rdzeniach GPU od APU Ryzen 2000 oraz… kartach graficznych GeForce od rodziny GTX 1000 przez RTX 2000 i na RTX 3000 kończąc. Do zestawu brakuje tylko ogłoszenia wsparcia FSR na konsolach nowej generacji.

Czytaj też: Oto pamięć UFS 3.1 drugiej generacji od Western Digital dla smartfonów 5G

Uniwersalność FidelityFX Super Resolution zawdzięcza innemu podejściu, które zastosowało AMD względem DLSS. FSR działa w środku potoku graficznego i zamiast bazować na sztucznej inteligencji, korzysta z algorytmów. Te analizują grafikę w celu wykrycia krawędzi i rekonstruują ją w wysokiej rozdzielczości. To jednocześnie sprawia, że gry z FSR wymagają stosownych aktualizacji, ale spokojnie – zainteresowanie technologią jest ogromne, a w połowie lipca ta trafi na GPUOpen w formie kodu open source.

Czytaj też: Ważny kamień milowy dla NVIDIA DLSS. Technologia podbiła nowe wody

FidelityFX Super Resolution zaoferuje cztery ustawienia: Performance, Balanced, Quality i Ultra Quality, a skuteczność każdego z tych profili jest zależna od wyjściowej rozdzielczości. AMD udostępniło szczegóły, wedle których to FSR skaluje najlepszej jakości obraz z wyższej rozdzielczości, a DLSS ten nastawiony na płynność ze znacznie niższej, bo trzykrotnej, a nie dwukrotnej. Skalowanie zachodzi bowiem na poziomach kolejno od 1,3 do 2 razy (dla FSR) względem 1,5 do 3 razy (DLSS).

Poniżej możecie obejrzeć wszystkie najważniejsze wykresy, które jasno pokazują to, jak świetnym kawałem technologii jest FidelityFX Super Resolution i to nie tylko przez swoją uniwersalność. W grach można liczyć na nawet 2,8-krotne wzrosty płynności.

Czytaj też: Specjalny monitor do Xboxa od Philips. To ponoć pierwszy taki model

Gry wspierające FidelityFX Super Resolution

Gry ze wsparciem FSR na premieręGry ze wsparciem FSR „wkrótce”
22 Racing SeriesAsterigos
Anno 1800Baldur’s Gate III
Evil Genius 2DOTA 2
GodfallEdge of Eternity
KingShuntFar Cry 6
Terminator ResistanceFarming Simulator 22
The RiftbreakerForspoken
Myst
Necromunda: Hired Gun
Resident Evil Village
Swordsman Remake
Vampire The Masquerade: Bloodhunt