Reklama
aplikuj.pl

Zen 5, RDNA i nietypowy układ rdzeni w APU AMD Strix Point?

Zen 5, RDNA APU AMD Strix Point, AMD Strix Point

Następne lata na rynku procesorów będą z pewnością pełne wielkich ogłoszeń, dzięki coraz bardziej wytężonej rywalizacji między AMD a Intelem. Potwierdza to APU AMD Strix Point, które trafiły do sieci za sprawą szeregu plotek.

AMD Strix Point, czyli APU Ryzen 8000G

Wedle informacji MEOPC za kilka lat doczekamy się naprawdę niezłych zmian na rynku procesorów desktopowych i to oczywiście zmian na lepsze. Dla przypomnienia, do tej pory byliśmy świadkami sporych, ale nie rewolucyjnych zmian na rynku procesorów z premierą AMD Ryzen na czele.

Czytaj też: Nie zdziw się, gdy przewijając posty na Facebooku trafisz na miniodtwarzacz Spotify

Jednak jeszcze w tym roku rewolucje przyniesie najpewniej arcyważna generacja Adler Lake Intela, która wprowadzi do desktopowych procesorów specjalny podział na te wydajniejsze i mniej wydajne rdzenie, co jest już stosowane od lat w urządzeniach mobilnych. Podobnie do sprawy ma najwidoczniej podejść również AMD, stawiając na konstrukcje big.LITTLE znaną od ARM.

Wszystko rozbija się o część procesorów z serii Ryzen 8000, a dokładnie mówiąc, wchodzącym w nich skład układów APU, a więc Ryzen 8000G. Te mają zadebiutować dopiero w 2024 roku, co jasno nam wskazuje, że pozostałe informacje co do ich specyfikacji musimy traktować z przymrużeniem oka. Zwłaszcza że do ich premiery dzielą nas jeszcze debiuty dwóch wcześniejszych serii.

Czytaj też: Poseł w mediach społecznościowych jak ryba w wodzie

Czym ma wyróżnić się AMD Strix Point?

Wedle źródła APU Strix Point wykorzysta rdzenie produkowane w 3 nm procesie technologicznym i co najważniejsze, zgodne z architekturą Zen 5. Ta ma umożliwić AMD podejście big.LITTLE, czyli podział procesorów na te większe wysokowydajne i mniejsze energooszczędne. Przeciek wspomina o obecności na pokładzie APU Strix Point do maksymalnie 8 dużych i 4 małych rdzeni.

APU Strix Point, to ponoć również zastosowanie zintegrowanego rdzenia graficznego na bazie architektury RDNA i wsparcie DDR5, które jednak nadejdzie już we wcześniejszych procesorach. Co ważne, ponoć ta nowa architektura przyniesie również poważne zmiany w podsystemie pamięci.

Czytaj też: ASUS CMP 40HX przetestowana! Kolejna karta dla górników nadchodzi

Bliżej premiery są już układy Raphael i Phoenix, które ponoć zadebiutują już za rok i wykorzystają do działania architekturę Zen 4 oraz 5 nm proces technologiczny. Wcześniej, bo jeszcze w tym roku, premierę mają z kolei zaliczyć odświeżone procesory obecnej serii z ulepszeniem architektury Zen 3 i przejściem z 7 na 6 nm proces produkcji.