WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

AptX Adaptive od Qualcomma zapewnia jeszcze lepszą jakość audio

Zapewne używacie kodeku lub (jak wolicie) sposobu kompresji plików audio AptX z 2015 roku. Qualcomm dostrzegł jednak w nim problemy, z którymi radzi sobie zaprezentowany 24-bitowy aptX Adaptive używany przy słuchawkach Bluetooth.

Ci bieglejsi z języka angielskiego z pewnością wiedzą już, o co chodzi. „Adaptive” w nazwie nie jest przypadkiem i nawiązuje do niczego innego, jak zachowania pliku audio, które będzie teraz dostosowywać się do warunków. Główną cechą nowego algorytmu jest to, że może zmieniać bitrate w zależności od np. poziomu głośności otoczenia. Tutaj można posłużyć się prostym przykładem. Jeśli jesteś akurat w autobusie, w którym szum i głosy docierają do Ciebie z każdej strony, to aptX Adaptive skompresuje dźwięk tak, aby zapewnić słuchawkom stały strumień. Jeśli jednak znajdziesz się w cichym otoczeniu, to algorytm zwiększy bitrate, zapewniając tym samym wyższą jakość audio.

Ponadto aptX Adaptive bierze pod uwagę nawet typ dźwięku. Jest bowiem w stanie rozróżnić ten z utworu muzycznego od tego z filmu, optymalizując jednocześnie strumień danych pod tym kątem. Po stronie specyfikacji Qualcomm zapewnił nas, że algorytm operuje na rozpiętości od 280 kb/s do 420 kb/s, co nie jest specjalną innowacją, ale przedstawiciel firmy twierdzi, że na 420 kb/s dostajemy tę samą jakość, jak normalnie na 576 kb/s, a nam pozostaje nic innego, jak uwierzyć mu na słowo. AptX Adaptive trafi na smartfony w pierwszej połowie 2019 roku, o ile te napędzi system Android Pie.

Źródło: TechSpot
Zdjęcia: ScienceAlert, Qualcomm