Rekin z dziwacznymi płetwami to coś, co musicie zobaczyć

paleontologia

Aquilolamna milarcae zamieszkiwał Ziemię ok. 93 milionów lat temu i wyglądał niczym połączenie rekina z płaszczką. Ze względu na jego nietypowe płetwy określa się go również mianem orła.

Rozpiętość tych płetw u badanego osobnika wynosiła ok. 1,9 metra, co jest szczególnie zaskakujące, kiedy weźmiemy pod uwagę fakt, iż miał on 1,65 metra długości. I choć wizualizacje przedstawiające rekina sprzed 93 milionów lat przywodzą na myśl groźnego i przerażającego osobnika, to najwyraźniej żywił się on fitoplanktonem lub innymi drobnymi organizmami.

Czytaj też: Rekin sprzed 370 mln lat wykorzystywał do polowania niezwykły mechanizm

Rekin z dziwacznymi płetwami to coś, co musicie zobaczyć

A. milarcae pojawił się na Ziemi około 93 milionów lat temu. Uważa się, że część cech przedstawicieli tego gatunku było takich samych, jak w przypadku współcześnie żyjących rekinów. Chodzi m.in. o płetwę ogonową i płat górny. Pod względem anatomicznym ówczesne osobniki przypominały połączenie rekinów i płaszczek.

Rekin z gatunku Aquilolamna milarcae posiadał płetwy dłuższe niż jego ciało

Zanim udało się zidentyfikować oraz szczegółowo przebadać opisywany gatunek, naukowcy sądzili, iż w okresie kredy w wodach pokrywających naszą planetę istniała tylko jedna rodzina organizmów żywiących się dzięki filtrowaniu planktonu: pachycormidae. Była to wymarła już grupa dużych ryb kostnoszkieletowych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News