WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Kim było 15 brutalnie zamordowanych 5000 lat temu osób?

Kim było 15 brutalnie zamordowanych 5000 lat temu osób?

15 członków tej samej rodziny zostało brutalnie zamordowanych. Doszło do tego ok. 5000 lat temu na terenie dzisiejszej Polski. I choć ofiary zostały brutalnie zabite, ktokolwiek je pochował, zrobił to z troską, umieszczając matki obok dzieci, natomiast rodzeństwo obok siebie. 

Archeolodzy dowiedzieli się o pochówku z okresu późnego neolitu podczas budowy systemu kanalizacji w 2011 r. w jednym z miast w południowej Polsce. Nie jest to oczywiście najstarszy masowy grób – szczątki dziewięciu brutalnie zamordowanych ludzi sprzed 7000 lat pochowano w Halberstadt w Niemczech. Z kolei 26 zamordowanych osób zostało pochowanych w 7000-letniej „jaskini śmierci” w Schöneck-Kilianstädten. Ale nowo opisany pochówek jest wyjątkowy, ponieważ jednostki były spokrewnione ze sobą i nie zostały zakopane przypadkowo.

Czytaj też: W Egipcie odkryto tajemniczy grobowiec mężczyzny

Analiza genetyczna ujawniła również, że grupa, która była częścią kultury amfor kulistych, miała jedną męską linię i sześć linii żeńskich, „co wskazuje, że kobiety wychodziły za mąż z sąsiednich grup do tej społeczności, gdzie samce były blisko spokrewnione. Pochówek nie zawiera szczątków żadnego z ojców rodziny, więc być może ofiary zostały zabite, gdy mężczyźni byli nieobecni,. Być może] wrócili oni później, odkryli, że ich rodziny zostały brutalnie zabite, dlatego urządzili im pogrzeb.

W późnym neolicie kultury europejskie były pod silny wpływem grup migrujących ze stepów na wschód. Odkrycie jest bardzo podobne do pochówków liczących 4 600 lat znalezionych w pobliżu Eulau w Niemczech.

[Źródło: livescience.com; grafika: Michał Podsiadło]

Czytaj też: W Egipcie znaleziono grobowiec wysokiego rangą urzędnika