Reklama
aplikuj.pl

Armia USA wkrótce otrzyma nowy pojazd. To nowoczesne cacko „do wszystkiego”

Na końcu sierpnia z linii produkcyjnej zjechał pierwszy pojazd AMPV firmy BAE Systems, czyli Armored Multi-Purpose Vehicle, który trafi do Armii USA już wkrótce.

Wielozadaniowe pojazdy AMPV zastąpią wojskowe M113 z czasów wojny w Wietnamie, a więc istne zabytki. Nowe pojazdy są produkowane w pięciu wariantach w ramach Armored Brigade Combat Teams (strategia modernizacji sieci ABCT). W oparciu o wspólny projekt, każdy z wariantów AMPV wykorzysta technologię opracowaną dla wozu bojowego Bradley i samobieżnej haubicy M109A7.

W ramach obecnego kontraktu Armia USA otrzyma 450 egzemplarzy AMPV, wśród których znajdzie się wariant Mission Command, który wykorzystuje zaawansowaną cyfrową technologię satelitarną do celów dowodzenia i kontroli.

Będzie też wersja pojazdu ogólnego przeznaczenia do zaopatrywania, konserwacji i alternatywnej ewakuacji poszkodowanych, moździerz do wsparcia artylerii, pojazd ewakuacji medycznej do natychmiastowej pomocy oraz ewakuacji oraz jego rozbudowana wersja „sali operacyjnej na torach”.

Czytaj też: Siły specjalne USA otrzymały nowe helikoptery

Każdy z tych wariantów ma wspólną zaawansowaną elektronikę i ulepszony system generowania energii. O bezpieczeństwo w nich dbają reaktywne płytki pancerza, które chronią przed wybuchowymi głowicami, pogrubiony pancerz chroniący przed minami oraz automatyczne systemy tłumienia ognia. Zapewnia również lepszą widoczność dla kierowcy, ulepszoną łączność sieciową i funkcję Beyond Line-of-Sight.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News