Reklama
aplikuj.pl

Nie uwierzycie, jak wiele ssaków wyginęło na skutek działalności ludzi

Z artykułu dostępnego w Science Advances wynika, że wymarcie 96% gatunków ssaków, do którego doszło w ciągu ostatnich 126 000 lat spoczywa na barkach naszego gatunku. Scenariusze na przyszłość są równie, a może nawet bardziej pesymistyczne.

Wyniki analiz stoją w sprzeczności z poprzednimi, które sugerowały, że to zmiany klimatyczne były główną przyczyną przeszłych wymierań. Jeszcze gorzej jest, kiedy zwrócimy uwagę na przewidywania obejmujące XXI wieku. Badacze sugerują bowiem, iż liczba gatunków ssaków które wyginą do 2100 roku wyniesienie 558.

Obecnie na Ziemi występuje ok. 5800 gatunków ssaków. Od początku późnego plejstoceanu 126 tys. lat temu wyginęło natomiast natomiast co najmniej 351 gatunków, z czego informacje na temat 80 znajdowały się w dokumentach z ostatnich pięciuset lat. Dane dotyczące pozostałych ograniczają się do tego, co naukowcy wywnioskują ze znalezionych kości.

Czytaj też: Meteoryt wywołał globalne ochłodzenie? W tej jaskini może znajdować się odpowiedź

Oczywiście nadal istnieje możliwość uratowania części zagrożonych gatunków. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody ocenia, że ok. 120 000 gatunków znajduje się obecnie na czerwonej liście. Pozytywne zmiany z ostatnich lat pokazują jednak, że – przy odpowiednio skoordynowanych działaniach – można przesunąć zagrożeone organizmy ze strefy „czerwonej” do „zielonej”.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News