Reklama
aplikuj.pl

Autonomiczne samochody lekiem na wypadki drogowe? Nie do końca

Autonomiczne samochody, wypadki autonomicznych samochodów, bezpieczeństwo autonomii, autonomia bezpieczeństwo

Kiedy mamy przed oczami autonomiczne samochody, wyobrażamy sobie drogi wolne od wypadków, dzięki komputerom i łączności… jak jednak będzie w rzeczywistości?

Nowe badanie przeprowadzone przez Insurance Institute for Highway Safety mówi, że w pełni samojezdne pojazdy mogą wyeliminować tylko jedną trzecią wszystkich wypadków samochodowych. To z kolei oznacza, że nie są panaceum na wszystko, o czym myśleliśmy.

Instytut przeanalizował ponad 5000 raportów policyjnych dokumentujących wypadki samochodowe, w których odholowano co najmniej jeden samochód i zaangażowano służby medyczne. IIHS podzielił skutki wypadków i z tego podziału wyszło, że tylko 24% z nich było spowodowanych nieuwagą, a kolejne 10% niepełnosprawnością kierowców (via Motor1).

To bowiem te dwa powody wypadków autonomia ma wyeliminować i nie wpłynąć na te związane z przewidywaniem, planowaniem i decydowaniem oraz wykonywaniem manewrów. To więc daje wynik 34%, czyli nieco ponad 1/3 wypadków, co według instytutu sprawia, że wyeliminowanie reszty wymagałoby priorytetowego traktowania bezpieczeństwa nad prędkością i preferencjami kierowcy.

Czytaj też: Zdziwił Was grill nowego BMW 4? Wersja M4 zaskakuje jeszcze bardziej

Jednak można poddać to badanie w wątpliwość – zupełnie jakby analitycy czegoś nie dostrzegli. Komputery mogą stać się przecież lepsze w realizowaniu manewrów, planowanie i przewidywanie można rozwiązać połączeniem wszystkich samochodów ze sobą, więc skąd te wnioski? To jedynie moje domysły, ale to proste – oceniono tylko to, na co obecnie stać autonomiczne samochody.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News