Reklama
aplikuj.pl

Niedawno odkryte bakterie mogą stanowić broń w walce ze skutkami zmian klimatu

Zespół badawczy z Uniwersytetu Cornell odkrył nowy gatunek bakterii glebowych. Rozkładają one materię organiczną i mogą pomóc w usuwaniu substancji uwalnianych podczas spalania węgla, gazu czy odpadów.

Paraburkholderia madseniana, bo tak nazywa się ten szczep, występują w glebie i mają wpływ m.in. na rozwój roślinności a z perspektywy naukowców – mogą pomóc w lepszym zrozumieniu zachodzących zmian klimatu.

Opisywane bakterie są odpowiedzialne za biodegradację, w tym rozkład zanieczyszczeń występujących w silnie skażonych glebach. W szczególności mowa o tzw. wielopierścieniowych węglowodorach aromatycznych. Występowanie Paraburkholderia madseniana jest również silnie skorelowana z obiegiem węgla w glebie. Ma on znaczący wpływ na postępowanie zmian klimatu.

Autorzy badania mają zamiar zebrać informacje dotyczące zależności pomiędzy Paraburkholderia madseniana a drzewami. Zdaniem badaczy drzewa „karmią” te bakterie węglem, a te w zamian rozkładają materię organiczną, co pozwala roślinom czerpać składniki odżywcze, m.in. fosfor i azot. Przebieg tego procesu wydaje się niezwykle ważny w naszych działaniach ukierunkowanych na powstrzymanie globalnego ocieplenia.