WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Biznes

Które banki mają najwięcej kredytów hipotecznych we frankach?

Przeszło 80 mld zł kredytów opartych na szwajcarskich frankach należą do banków notowanych na warszawskiej giełdzie. Jednak jak podaje bankier.pl reszta spoczywa w portfelach instytucji, których na rynku już nie znajdziemy.

Komisji Nadzoru Finansowego podaje, że w czerwcu 2020 roku kredytodawcy mieli aż 100 mld zł kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. Jednak okazuje się, że niewiele ponad 80% z nich należy do banków notowanych na warszawskiej giełdzie. Reszta zaś pozostała w portfelach banków, których działania ograniczają się praktycznie do obsługi zadłużonych klientów i ich spłat. Według danych kredyty we frankach szwajcarskich stanowią już jedynie 0,01 proc. nowo zaciąganych kredytów hipotecznych, jednak jeszcze 10 lat temu była to jedna z najpopularniejszych walut. Wówczas suma zaciąganych hipotek w pojedynczych bankach potrafiła wynieść dziesiątki miliardów złotych.

Obecnie na pierwszym miejscu wśród notowanych na giełdzie banków znajdziemy PKO Bank Polski, który w portfelu kredytów mieszkaniowych CHF pod koniec pierwszego półrocza miał 24,9 mld zł. Większość z nich to kredyty denominowane we frankach, zaś indeksowe stanowią zaledwie bardzo niewielką część. Na drugim miejscu znalazł się mBnak z kwotą 13,9 mld zł, a zaraz za nim Bank Millenium – 13,8mld zł. Najmniejszy wynik jeśli chodzi o kredyty CHF ma ING Bank Śląski i Bank Ochrony Środowiska. Jednak w tym ostatnim i tak wskaźnik wszystkich hipotek walutowych (nie tylko w CHF) w stosunku do ogółu kredytów mieszkaniowych jest najwyższy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News