WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test płyty głównej Biostar Racing Z490GTA EVO

Biostar z okazji premiery nowych procesorów Intela przygotował bardzo mocną pozycję – przynajmniej na papierze. Czy w testach Racing Z490GTA EVO również wypadnie znakomicie?

Akcesoria Biostar Racing Z490GTA EVO

Płytę otrzymałem w czarnym kartonie. Warto na nim zwrócić uwagę na jedną rzecz – informację o gwarancji. Biostar tutaj wybił się spośród konkurencji i gwarancja wynosi 5 lat, co jest sporym plusem testowanej konstrukcji. W samym pudełku nie ma niczego zaskakującego – jest instrukcja, płyta i cztery kable SATA.

Płyta wygląda dobrze. Jest czarno szara i ma niebieskie podświetlenie na radiatorze od sekcji zasilania. W obudowie z oknem będzie ona dobrze wyglądała, choć szkoda, że podświetlenie mimo wszystko nie jest RGB.

Ogromnym plusem Biostar Racing Z490GTA EVO jest aż 16 fazowa sekcja zasilania. Wiele droższych płyt oferuje znacznie słabsze sekcje, więc tutaj Biostar zaszalał. Oczywiście obecne są też spore radiatory, które mają zapewnić odpowiednie chłodzenie. Procesor zasilany jest z dwóch złączy 8 pin, więc do wykorzystania pełni potencjału płyty musicie mieć odpowiedni zasilacz.

Złącza Biostar Racing Z490GTA EVO

Testowana konstrukcja ma cztery sloty na pamięci RAM. Ich maksymalna łączna pojemność to 128 GB a prędkość 4400 MHz. Płyta oczywiście wspiera profile XMP, więc nie będzie problemów z odpowiednim ustawieniem pamięci.

Biostar Racing Z490GTA EVO oferuje dwa sloty PCI-E 3.0 x16 oraz trzy PCI-E 3.0 x1. Te pierwsze są wzmacniane. Nie zabrakło też wsparcia dla technologii łączenia kilku kart graficznych.

Płyta ma trzy złącza M.2. Jedno z nich jest zarezerwowane dla karty WiFI CNVi. Co ciekawe płyta ma wyciągnięte złącza do anten na tylny panel, więc szkoda, że w zestawie takiej karty nie ma – koszt byłby trochę większy, ale wbudowane WiFi zawsze jest plusem. Tak to samemu trzeba znaleźć odpowiednią kartę WiFi, co w Polsce akurat nie jest takie proste. Pozostałe dwa złącza wspierają dyski PCI-E 3.0 x4 o formacie do 2280. Tutaj dołączone są radiatory, co jest sporym plusem. Biostar Racing Z490GTA EVO ma także sześć złączy SATA 6 GB/s ze wsparciem dla Raid 0,1,5 i 10.

Karta sieciowa to Intel i211-AT o prędkości 1000 Mb/s. Szkoda, że nie ma szybszej karty, choć nie zastosowana jest standardowa. Producent wspomina też o zabezpieczeniach przeciwprzepięciowych. Karta audio to Realtek ALC1150. Jest to układ średniej klasy – nie będzie dramatu ale też wrażenie słuchowe nie będą wybitne.

Na Biostar Racing Z490GTA EVO znajdziemy też sporo złączy wewnętrznych. Są dwa USB 2.0, jeden USB 3.2, złącze dla pompki AiO, jedno dla chłodzenia procesora, trzy dla wentylatorów, złącze dla Thunderbolt 3, dwa ARGB i jedno RGB (niestety tylko umieszczone w prawym górnym rogu). Nie zabrakło też wyświetlacza kodów POST czy podwójnego BIOSu, który łatwo można przełączyć. Biostar pomyślał nawet o przyciskach startu, restartu i resetowania CMOS. Brakuje mi jednak pewnej rzeczy – co ze złączami na USB-C od obudowy? Tutaj niestety leci minus dla testowanej konstrukcji.

Złącza na panelu I/O Biostar Racing Z490GTA EVO

test Biostar Racing Z490GTA EVO, recenzja Biostar Racing Z490GTA EVO, review Biostar Racing Z490GTA EVO, opinia Biostar Racing Z490GTA EVO

Na tylnym panelu mamy do dyspozycji dwie anteny WiFi, złącze HDMI, jedno USB-C 3.2 Gen 2, jedno USB 3.2 Gen 2, osiem USB 3.2 Gen 1, ethernet, PS/2, pięć audio oraz S/PDIF. Szkoda, że nie ma złącza DisplayPort, które mogło by się przydać w momencie korzystania ze zintegrowanej karty sieciowej. Nie rozumiem też sensu złącza PS/2 – ktoś jeszcze z niego korzysta? Plusem jest spora ilość złączy USB 3.2 Gen 1, choć producent mógłby też dodać trochę więcej złączy drugiej generacji. Jedyne złącze Gen 2 Type-A nie jest też kompletnie oznaczone – jest ono obok USB-C.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Platforma testowa
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Platforma testowa