Reklama

Rosja po kolejnych testach broni antysatelitowej

broń antysatelitarna, Rosja broń antysatelitarna, testy broni antysatelitarnej, Rosja Nudol, pociski Nudol, walka satelity

Rosja przeprowadziła właśnie kolejny test rakiety PL-19 Nudol. Rakiety, będącej przechwytującym pociskiem balistycznym, który działa również jako broń antysatelitarna.

Chociaż bazujący na nim system głównie chroni Moskwę przed atakiem rakietowym, to działa również jako potencjalna broń do zestrzeliwania satelitów z niskiej orbity ziemskiej. PL-19 Nudol, zgodnie z Russian Strategic Forces Blog, została wystrzelona 15 kwietnia z kosmodromu Plesetsk w Rosji.

Pocisk pokonał 3000 kilometrów i rozpadł się nad Morzem Łaptiewskim. Test był ósmym z kolei testem Nudola od 2014 roku. Pierwsze dwa testy nie powiodły się, ale ostatnie sześć testów uważa się za udane.

Nudol został opracowany i wyprodukowany przez rosyjskiego kontrahenta obronnego Almaz Antey, który specjalizuje się w pociskach dalekiego zasięgu. Broń została opracowana na podstawie systemu rakiet balistycznych A-235 zaprojektowanych w celu ochrony Moskwy przed atakiem nuklearnym.

Czytaj też: Najbardziej zaawansowany myśliwiec F-15 już po pierwszym locie

broń antysatelitarna, Rosja broń antysatelitarna, testy broni antysatelitarnej, Rosja Nudol, pociski Nudol, walka satelity

A-235 został zaprojektowany do niszczenia wystrzelonych w stronę Rosji głowic rakietowych na bardzo dużych wysokościach albo w pobliżu, albo nawet na niskiej orbicie Ziemi. W gruncie rzeczy, był więc zdolny do niszczenia satelitów, więc Rosja po prostu wbudowała obie możliwości w pojedynczy pocisk.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News