Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego budowa elektrowni atomowej jest tak droga?

Ambitne plany sprzed kilku lat zakładały powstanie polskiej elektrowni atomowej do końca 2020 roku. Możemy więc spodziewać się bardzo intensywnego grudnia , że budowa nie dojdzie do skutku w planowanym terminie.

Ale co powoduje, iż koszty tego typu przedsięwzięć są tak wysokie? Analiza, wykonana przez zespół badawczy z MIT, jest niezwykle wszechstronna. Jednym z wniosków płynących z ich działań jest taki, że spadek kosztów budowy wiąże się wykorzystywaniem ustandaryzowanych projektów oraz rosnącego doświadczenia budowniczych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, wskaźnik „nauki” powinien być dodatni, a każda kolejna konstrukcja będzie kosztować mniej. Sęk w tym, że… wcale tak nie jest.

Czytaj też: USA chciały zdetonować bombę atomową na Księżycu. Co się stało z tym planem?
Czytaj też: W jaki sposób bomby atomowe pomagają w ocenie wieku rekinów?
Czytaj też: Pentagon pragnie atomowych mikroreaktorów jądrowych

Aby zrozumieć przyczyny takiego stanu rzeczy, naukowcy przeanalizowali 60 różnych aspektów budowy elektrowni atomowej. Stwierdzili, że największy wzrost nastąpił w tzw. kosztach pośrednich. Zalicza się do nich m.in. inżynieria, zakupy, planowanie, harmonogram działań, nadzór budowlany oraz inne czynniki, które nie są bezpośrednio związane z procesem budowy.

Budowa elektrowni atomowej jest droga ze względu na multum czynników

Oczywiście należy też pamiętać o aspekcie bezpieczeństwa. Standardy w tej materii regularnie rosną, co ma na celu minimalizację ryzyka powtórzenia katastrofalnych awarii z Fukushimy bądź Czarnobyla. Duże utrudnienie stanowił źle zaplanowany podział pracy oraz procedury budowlane zmieniane podczas budowy, co doprowadziło do zamieszania i opóźnień. W efekcie nastąpił ogólny spadek wydajności stanowiący nawet 70% nadmiarowych kosztów.

Czytaj też: SI przerobiło nagranie wybuchu bomby atomowej operacji Crossroads na kolorowe
Czytaj też: Jak zakończyłaby się detonacja miliona bomb atomowych w Rowie Mariańskim?
Czytaj też: Elektrownia atomowa w Polsce? NASA planuje postawić jedną na Księżycu

Pozostałą część tych nadmiarowych kosztów stanowiły wydatki związane z badaniami i rozwojem, które obejmowały zarówno zmiany regulacyjne, takie jak poszukiwanie wydajniejszych materiałów. Nie ma więc jednej, konkretnej odpowiedzi na pytanie, dlaczego tego typu przedsięwzięcia są drogie. Czynników jest bowiem naprawdę wiele.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News