Reklama
aplikuj.pl

Być może odkryto tajemniczą siłę utrzymującą Wszechświat

Fizycy polują na niewidzialną rękę, która kształtuje Wszechświat – w ten sposób zwrócili uwagę na tzw. ciemne fotony. Mogłyby one odpowiadać za nieznaną wcześniej siłę natury, 

Oddziaływanie grawitacyjne, elektromagnetyczne, słabe oraz silne to cztery uznawane przez naukę siły natury. Niektórzy badacze sądzą jednak, że istnieje jeszcze piąta. Do jej odkrycia mogą przyczynić się dane zebrane z użyciem Wielkiego Zderzacza Hadronów.

Ciemna materia jest hipotetyczną formą materii, która może stanowić około 80% całkowitej masy Wszechświata. W zasadzie jedyną wskazówką, która sugeruje jej istnienie jest grawitacja. Badając ruchy gwiazd w obrębie galaktyk (oraz ich gromad), a także ewolucję największych struktur w kosmosie, astronomowie doszli do wniosku, że może istnieć ciemna materia.

Czytaj też: Naukowcy starają się wyjaśnić istotę ciemnej energii

Ponieważ nie wiemy, z czego zbudowana jest ciemna materia, możemy wymyślić na jej temat setki scenariuszy. Może się ona ujawnić poprzez grawitację, ale nie wchodzi w interakcje z żadną inną siłą. Naukowcy szukają więc sposobów na jej wykrycie oraz zrozumienie jej pochodzenia. Kluczowe w tej kwestii mogą się okazać tzw. ciemne fotony. Ciemna materia miałaby emitować ciemne fotony, które są stosunkowo masywnymi cząsteczkami. Oznacza to, że działają one w krótkim zakresie, zupełnie inaczej niż ich lekkie odpowiedniki. Ale czasami ciemny foton może oddziaływać z normalnym fotonem, zmieniając jego energię i trajektorię.

Korzystając z akceleratora cząstek naukowcy namierzyli ponad 20 miliardów elektronów o energii powyżej 100 GeV. Ponieważ elektrony są naładowanymi cząsteczkami i mają skłonności do współdziałania, elektrony wykorzystane w tym eksperymencie wytworzyły wiele fotonów. Jeśli istnieją ciemne fotony, to czasami powinny one oddziaływać i pobierać energię z jednego ze zwykłych fotonów.

I choć w ramach badania nie udało się namierzyć ciemnych fotonów, to naukowcy nie załamują rąk. Być może parametry, które wzięli oni pod uwagę, były niewystarczające.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Superciężkie grawitino może być tajemniczą ciemną materią