WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Być może rozwiązano tajemnicę związaną ze słynnymi kamiennymi kręgami

Być może rozwiązano tajemnicę związaną ze słynnymi kamiennymi kręgami

Nowe dowody dotyczące uderzenia pioruna w centrum kamiennego kręgu na Hebrydach Zewnętrznych mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego tysiące lat temu ktoś stworzył te formacje.

Badając Tursachan Chalanais, główny kamienny krąg w Calanais, zespół badawczy przeanalizował pobliskie obszary z perspektywy satelitów, aby ujawnić dowody na istnienie kręgów ukrytych pod warstwami torfu.

Jedno z rzadko odwiedzanych miejsc, znane jako Airigh na Beinne Bige, składa się obecnie z jednego stojącego kamienia na odsłoniętym zboczu wzgórza. Geofizyka wykazała, że kamień nie tylko pierwotnie był częścią kręgu, ale również, że w jego środku znajdowała się masywna anomalia magnetyczna w kształcie gwiazdy – albo w wyniku pojedynczego, silnego wyładowania, albo wielu mniejszych, które uderzyły w to samo miejsce.

Naukowcy byli również w stanie niemal całkowicie odtworzyć inne pobliskie koło. Skanowanie kamieni pozwoliło na zbudowanie trójwymiarowego modelu, który po raz pierwszy od czterech tysiącleci umożliwia śledzenie ruchu Słońca i Księżyca wokół tego kręgu.

Zespół ma nadzieję, że w przyszłym roku wróci do Lewis i przeprowadzi dalsze badania zarówno na lądzie, jak i w wodach wokół Tursachan w Calanais, gdzie stary krajobraz został zalany przez podnoszące się poziomy morza.

ŹRÓDŁO: phys.org