WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Za zestaw opon do Bugatti Veyron kupicie kawalerkę albo nowy samochód. Skąd ta cena?

Po Bugatti Veyron rozpoczęła się era modeli Chiron, ale te „starsze” hipersamochody Bugatti wcale nie zniknęły w prywatnych garażach. Potwierdzają to wymiany opon w Veyronie, które kosztują tyle, co nowy samochód.

Cena zestawu opon Bugatti Veryon

Film Donut Media zajął się wyjaśnieniem, dlaczego za każdy komplet opon dla Bugatti Veyrona trzeba wyciągnąć z kieszeni ponad 160000 złotych. Jasne, to hipersamochód, więc hiperwygórowane ceny wcale nie są przypadkiem, ale 160 kawałków? To zdecydowanie przesada… ale czy aby na pewno?

Czytaj też: Bój hipersamochodów, czyli SSC Tuatara kontra Bugatti Veyron
Czytaj też: Musicie obejrzeć jak chroni się lakier Bugatti Divo
Czytaj też: Oto wszystkie wersje hipersamochodu Bugatti Chiron

Veyron korzysta z opon Michelin Pilot Sport PAX, które zostały zaprojektowane specjalnie dla Bugatti i są wyjątkowe tak naprawdę na skalę światową. Firma przykleja je bowiem na felgi specjalnym klejem, który wymaga wymiany mniej więcej co 18 miesięcy, aby zapewnić dobre uszczelnienie. Ponadto właściciel musi wymieniać nawet felgi po mniej więcej trzech zmianach opon.

Opony Veyrona są również masywne, jako że ich szerokość sięga 36,6 cm. Z kolei obecność słowa PAX w nazwie Pilot Sport PAX odnosi się do systemu run-flat firmy Michelin, w którym między wnętrzem opony a kołem znajduje się poliuretanowo-gumowa wkładka. Jeśli dojdzie do przebicia, ten element jest w stanie podeprzeć pojazd i pozwolić mu kontynuować jazdę.

Czytaj też: To dopiero kosztowny wypadek. Spotkanie Bugatti Chiron i Porsche 911
Czytaj też: Obejrzyjcie dwa wyjątkowe Bugatti w akcji
Czytaj też: Oto pierwsze hipersamochody Bugatti Divo

Cała ta technologia jest konieczna, aby poradzić sobie z niesamowitymi siłami, które opony Veyron muszą wytrzymać przy dużych prędkościach. Wraz ze wzrostem prędkości występuje większe tarcie, co powoduje nagrzewanie się powietrza wewnątrz opony, a tym samym wzrost ciśnienia. Przy maksymalnej prędkości opony walczą z siłą rzędu nawet 5442 G, którą mogą wytrzymać tylko przez 15 minut, zanim ulegną awarii.