Chłodzenie Zalman CNPS10X Performa Black kusi czernią

Chłodzenie Zalman CNPS10X Performa Black, Zalman CNPS10X Performa Black, CNPS10X Performa Black

Rynek chłodzeń powietrznych może przerażać wyborem i liczbą modeli, ale spokojnie – będzie tylko gorzej (lepiej?), bo właśnie do mieszanki zawitało kolejne chłodzenie w postaci Zalman CNPS10X Performa Black.

Premiera Zalman CNPS10X Performa Black

22-letni już Zalman prosto z Korei Południowej ma sporo doświadczenia, które może przelać na nowe produkty i to zapewne zrobił również tym razem, ogłaszając CNPS10X Performa Black. To powietrzne chłodzenie dla procesora, cieszące oko przede wszystkim dominującą matową czernią, nadającą zestawowi komputerowemu więcej elegancji, którą uzupełnia tylko jeden srebrny akcent w postaci logo na wentylatorze.

Czytaj też: Windows 10 – Microsoft w końcu naprawił bardzo istotny błąd

Zalman CNPS10X Performa Black mierzy 165 x 140 x 170 mm i może pochwalić się wagą 860 gramów, na które składa się przede wszystkim masywny aluminiowy radiator z horyzontalnie ułożonymi finami. Te przejmują całe ciepło z czterech miedzianych ciepłowodów o średnicy 6 mm, które rozciągają się wzdłuż całej konstrukcji, dotykając bezpośrednio odpromiennika ciepła procesora, czyli IHSa.

Z samych finów ciepło rozprasza pojedynczy 135 mm wentylator turbinowy z łożyskowaniem EBR, który kręcąc się w zakresie od 700 do 1500 RPMgeneruje nie więcej, niż 28 dBA hałasu, mogąc pochwalić się żywotnością szacowną na około 50000 godzin i zdolnością do przepchnięcia prawie 130 metrów sześciennych powietrza w ciągu godziny.

Czytaj też: Specyfikacja Honor Play 5 wyciekła. Czego możemy oczekiwać?

Takie połączenie ponoć wystarcza, aby poradzić sobie z procesorami o TDP do 180 W, czyli tak naprawdę praktycznie każdego nowego CPU AMD oraz Intela z górnej półki i nie tylko, jako że chłodzenie Zalman CNPS10X Performa Black wspiera podstawki:

  • Intel LGA2066/2011-V3/2011/1200/115X/1366
  • AMD: AM4/AM3+/AM3/FM2+/FM2

Warto też wspomnieć, że choć to wielki radiator i nie zmieści się w każdej obudowie, to jego konstrukcja została przemyślana tak, aby możliwie najmniej kolidował z modułami pamięci oraz sekcją zasilania.

Czytaj też: Wielki powrót Colorfire, ale nie z kartami AMD Radeon

W zestawie Zalman CNPS10X Performa Black znajdziemy nie tylko wszystkie potrzebne elementy do montażu na wspomnianych podstawkach, ale też pastę termoprzewodzącą ZM-STC8. Cena? Całe 180 złotych.