Chodzenie może zapobiec niewydolności serca u starszych kobiet

chodzenie

Nowe badania skupiły się na analizie wpływu chodzenia na dwa typy niewydolności serca u starszych kobiet. Ich wyniki zostały opublikowane w Journal of the American College of Cardiology: Heart Failure.

Według najnowszych statystyk, ponad 5 milionów osób cierpi na zastoinową niewydolność serca w USA, a każdego roku diagnozuje się kolejne pół miliona przypadków. Taka choroba może wystąpić z dwóch powodów: albo słabną mięśnie sercowe albo stają się one sztywne i tracą elastyczność. Naukowcy przebadali powiązanie pomiędzy chorobą a aktywnością fizyczną 137 303 osób. Grupa ta została następnie zawężona do 35727 kobiet, które żyły z kłopotami z sercem i były po menopauzie. Okazuje się, że codzienne 30 do 45 minut spaceru zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca o 9%. Co więcej sama intensywność chodzenia nie miała na to wpływu – liczy się tylko sam czas.

Jest to kolejne badanie, które pokazuje jak bardzo liczy się nawet krótki, codzienny spacer, 9% może wydawać się małym procentem, ale może uratować mnóstwo osób. Warto więc zmuszać starsze kobiety to spacerów, nawet jak bardzo im się nie chce tego robić.

Źródło: https://www.medicalnewstoday.com/