Reklama
aplikuj.pl

Inspiracja sowami może doprowadzić do cichszych samolotów

samoloty pasażerskie Airbus Wodór Zeroe

Naukowcy nadal odkrywają sekrety ptaków, a tym razem pod lupę wzięli sowy i po odkryciu ich sposobu na zabójczo cichy lot, wpadli na pomysł nowych skrzydeł dla samolotów.

Sowy kluczem do cichszych samolotów

Za zbadanie tajemnicy sów należy podziękować naukowcom z University of London i niemieckiego RWTH Aachen University, którzy ujawnili rolę mikrostruktur na krawędzi czołowej piór sów. Wszystko zaczęło się od zebrania typowych danych geometrii piór sów za pomocą skanów mikro-CT o wysokiej rozdzielczości. To umożliwiło im zbudowanie modelu cyfrowego, który można było badać.

Czytaj też: Zauważono tajemniczy samolot, a lotnictwo USA nie przyznaje się do niego
Czytaj też: Rybie łuski trafią na samoloty? Ma to więcej sensu, niż myślicie
Czytaj też: Samoloty bez pilotów? Już wkrótce mogą wejść do użytku

Wspomniane mikrostruktury służą sowom do przekierowania przepływu powietrza, aby to zachowywało się w bardziej spójny sposób. Na podstawie tego odkrycia zespół zbudował w rzeczywistości element inspirowany piórami sów i przetestował go w tunelu wodnym.

Ten test udowodnił, że stworzone na podstawie tego odkrycia skrzydła są w stanie przekierowywać i stabilizować przepływające przez nie powietrze, obniżając poziom hałasu. Sowom ten wykształcony ewolucyjnie dodatek polowanie w zupełnej ciszy.

Czytaj też: Rolls-Royce postawił ważny krok w kierunku elektrycznych samolotów
Czytaj też: Tak kształtuje się przyszłość wodoru w lotnictwie. Samolot firmy ZeroAvia zakończył swój pierwszy lot
Czytaj też: Oto pasażerski samolot, który przebije barierę dźwięku

Teraz zespół planuje zbudować na tym podstawowym modelu techniczną wersję skrzydła, który będzie używany do dalszych badań akustyki lotu podczas testów w tunelu aerodynamicznym. Ostatecznym celem jest wykorzystanie tego typu mikrostruktur do projektowania zaawansowanych skrzydeł samolotów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News