Reklama
aplikuj.pl

Niezwykle ciemna egzoplaneta przestanie wkrótce istnieć. Co ją czeka?

astronomia

WASP-12b jest jedną z najbardziej niezwykłych znanych nauce egzoplanet. Orbituje wokół żółtego karła niewiele większego od Słońca i nosi miano tzw. gorącego Jowisza.

Termin ten odnosi się do gazowych planet wielkości Jowisza, które krążą na tyle blisko swoich gospodarzy, że są niezwykle gorące. Wykonanie pełnego okrążenia wokół gwiazdy zajmuje WASP-12b zaledwie jeden dzień. Naukowcy obliczyli właśnie, że obiekt ten dosłownie spłonie w ciągu 2,9 mln lat.

Czytaj też: Jak szuka się egzoplanet?
Czytaj też: Egzoplaneta K2-141b to prawdopodobnie najbardziej nieprzyjazne miejsce w kosmosie
Czytaj też: Odkryto nową egzoplanetę. Przypomina Ziemię i krąży w strefie zamieszkiwalnej

WASP-12b odkryto w 2008 roku, a jej niewielka orbita powoduje, że astronomowie mieli wiele szans na obserwację tej egzoplanety podczas kolejnych tranzytów.

WASP-12b to ciemna egzoplaneta, której okrążenie własnej gwiazdy zajmuje zaledwie 1 dzień

Ustalenia w sprawie nadchodzącej śmierci tej niezwykle ciemnej planety zostały opisane na łamach The Astronomical Journal. Artykuł sugeruje, że opisywana egzoplaneta pochłania 94 procent całego światła, które na nią pada, co czyni ją ciemniejszą od asfaltu.

Czytaj też: Ta gorąca egzoplaneta zmienia metal w gaz. Ale zawiera też wodę
Czytaj też: Co najmniej 2 egzoplanety mogą być lepszymi wersjami Ziemi
Czytaj też: Pierwsze zdjęcie stosunkowo bliskiej egzoplanety. Zobaczcie, jak wygląda

Dalsze obserwacje, wykonane z użyciem teleskopu TESS wykazały, że orbita WASP-12b rozpada się w tempie 32,53 milisekundy rocznie. Pierwotnie sądzono, że proces niszczenia tego obiektu potrwa ok. 10 milionów lat, ale najnowsze obliczenia znacząco go skróciły – do „zaledwie” 2,9 mln lat.