Reklama
aplikuj.pl

Co doprowadziło do zniknięcia naszych przodków?

Naukowcy od dawna starali się zrozumieć, jak przebiegały losy naszych odległych przodków. Najbardziej prawdopodobna teoria pozwala sądzić, że za ich wyginięciem stały zmiany klimatu.

Autorzy nowych badań, opierając się na analizach komputerowych, wzięli pod uwagę temperaturę, opady deszczu i inne dane dot. ostatnich pięciu milionów lat. Chcieli w ten sposób uzyskać „pogląd” klimatyczny dla każdego tysiącletniego okna.

Czytaj też: 7 największych zagadek archeologii

Czytaj też: Co wiemy o poprzednich epidemiach na podstawie znalezisk archeologicznych?

Czytaj też: Archeolodzy natrafili na niewielkie mumie, które nie są ludzkie. Jak powstały?

Ich obserwacje, opublikowane na łamach One Earth, sugerują, że trzy gatunki: H. erectus, H. heidelbergensis i H. neanderthalensis – straciły większość swojej „niszy klimatycznej” tuż przed wyginięciem. Taka nisza odnosi się do miejsca, w którym panują odpowiednie warunki do przetrwania gatunku. Nie może być więc ani za gorąca, ani za zimna – ani zbyt sucha, ani zbyt wilgotna.

Nasi przodkowie, m.in. neandertalczycy wyginęli prawdopodobnie na skutek zmian klimatu

Zdaniem naukowców, neandertalczycy wyginęli około 40 000 lat temu, a Homo erectus zniknął z powierzchni naszej planety ok. 70 000 lat wcześniej. Homo sapiens, czyli człowiek współczesny, był jedynym gatunkiem, który radził sobie ze zmianami klimatycznymi. Prawdopodobnie było to możliwe dzięki wyższej „mocy” mózgu.

Czytaj też: Jak archeolodzy badają zmiany w technikach walk mieczem na przestrzeni lat?

Czytaj też: Archeolodzy odkryli tajemnicze kamienie wyrzeźbione 4000 lat temu

Czytaj też: Niemowlęta z czaszkami innych dzieci na głowach, czyli najnowsze odkrycie archeologiczne