Pomimo wszystkich cech, które stawiają nas na uprzywilejowanej pozycji wobec innych organizmów, nadal pozostajemy jedynie zwierzętami. To z kolei oznacza, że dzielimy pewne wspólne cechy z innymi istotami zamieszkującymi Ziemię.
Więcej w tej sprawie możemy dowiedzieć się z publikacji na łamach Frontiers in Veterinary Science. Artykuł ten sugeruje, że ludzkie łzy są niezwykle podobne do tych, które zaobserwowano u gadów i ptaków. Badania zostały przeprowadzone w Brazylii, a naukowcy zebrali próbki łez od różnych gatunków zwierząt, m.in. jastrzębi, papug, żółwi i kajmanów. Nie były one identyczne jak ludzkie, ale jednocześnie znacznie bardziej zbliżone do naszych niż można by się spodziewać. W szczególności dotyczyło to stężeń niektórych elektrolitów.
Charakterystyczne zmiany w strukturze krystalicznej łez zwierząt wodnych, takich jak żółwie morskie i kajmany, sugerują, że ich łzy są przystosowane do ich środowisk. Badacze sugerują, że tego typu adaptacje mogą również wynikać z faktu występowania zanieczyszczeń.
Czytaj też: SI pomoże zrozumieć, dlaczego elektrownie słoneczne zabijają ptaki
W przypadku ludzi skład łez może się znacząco różnić, jeśli porównamy palaczy z osobami, którzy nie palą papierosów. Analiza łez innych gatunków może doprowadzić do postępu w medycynie weterynaryjnej, a nawet dostarczyć wskazówek, które mogłyby usprawnić leczenie ludzkich oczu. Największymi beneficjentami powinny być jednak przede wszystkim zwierzęta.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News