Reklama
aplikuj.pl

Co skłania nas do podejmowania ryzyka?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dlaczego ludzie podejmują decyzje mimo wysokiego ryzyka – nawet jeśli wiedzą, że szansa na wygraną jest niewielka? Mowa nie tylko o kasynach, ale także o innych aspektach życia.

Wnioski płynące z nowych badań mogą rzucić nieco światła na to, jak żołnierze na polu walki podejmują ryzykowne decyzje. Dodatkowo mogą pomóc w stworzeniu bardziej efektywnych terapii mających na celu zmiany długoterminowych zachowań lub nawyków.

Sridevi Sarma, szefowa zespołu wraz ze swoją grupą starała się zrozumieć, dlaczego ludzie podejmują ryzyko, nawet gdy szanse są niewielkie lub unikają go, nawet gdy szanse powodzenia są spore. Badacze chcieli także dowiedzieć się, skąd w mózgu człowieka pochodzą takie zachowania. Poprosili więc pacjentów z Cleveland Clinic, aby grali w prostą grę karcianą, podejmując w czasie rozgrywki ryzyko.

Pacjenci biorący udział w eksperymencie przeszli zabieg polegający  na wszczepieniu wielu głęboko osadzonych elektrod w mózgu. Zostały one zaprojektowane tak, aby umożliwić lekarzom zlokalizowanie źródła napadów drgawkowych. Każda z tych głębokich elektrod ma od 10 do 16 kanałów, które rejestrują sygnały z otaczających ją neuronów. Elektrody pozwoliły także Sarmie i jej zespołowi na przyjrzenie się mózgowi pacjenta w czasie rzeczywistym, ponieważ podejmowali decyzje podczas gry w karty.

Gra była prosta: komputer miał nieskończoną liczbę kart z pięcioma różnymi wartościami – 2, 4, 6, 8 i 10. Każda z nich była równie prawdopodobna. Po każdej rundzie karty wracały do ​​talii, więc ryzyko było niezmienione. Uczestnikom pokazywano dwie karty na ekranie komputera, jedną odkrytą i drugą zakrytą. (Odkryta karta była kartą gracza, a zakryta należała do komputera). Pacjenci mieli zagrać za niską stawkę (5 dolarów) lub wysoką (20 dolarów). Chodziło o zgadnięcie, czy ich kartą ma wyższą wartość niż posiadana przez komputer.

Po rozdaniu 2, 4, 8 lub 10 uczestnicy szybko i instynktownie stawiali zakłady. Jednak, gdy rozdawano 6, pacjenci wahali się, mimo że szanse na wybranie wyższej lub niższej karty były takie same jak wcześniej. Zachowanie uczestników opierało się więc na tym, w jaki sposób radzili sobie w poprzednich rozdaniach, mimo że wyniki te nie miały wpływu na rezultat kolejnych zakładów.

Podczas badania sygnałów neuronalnych zarejestrowanych w czasie wszystkich czterech etapów gry, zespół odkrył przewagę fal mózgowych o wysokiej częstotliwości. Okazuje się, że szczególnie aktywne regiony – wyłączając wszelkie związane z padaczką lekooporną – były powiązane z zachowaniami ryzykownymi (zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi).

[Źródło: medicalxpress.com]

Czytaj też: Białko w mózgu może być celem dla leków zwalczających lęk