Reklama
aplikuj.pl

Czy szczepienia na COVID-19 chronią nieszczepionych przed zakażeniem?

pandemia

Wygląda na to, że szczepienia dorosłych z wykorzystaniem obecnie dostępnych preparatów zapewniają ochronę osobom w ich otoczeniu, włącznie z dziećmi.

Takie informacje spływają z Izraela, gdzie naukowcy prowadzą obserwacje związane ze szczepionką stworzoną przez firmy Pfizer oraz BioNTech. Analizując wyniki obejmujące 223 społeczności, badacze doszli do wniosku, że wraz ze wzrostem liczby zaszczepionych dorosłych zaczął spadać odsetek zakażeń wśród nieszczepionych członków tych grup.

Czytaj też: W tym europejskim kraju szczepienia na COVID-19 się zakończyły, a mieszkańcy wracają do normalności

Dotyczyło to przede wszystkim dzieci, ponieważ to właśnie one są w najmniejszym stopniu objęte szczepieniami na COVID-19. Tego typu informacje stanowią kolejne potwierdzenie teorii sugerującej, iż szczepionki na koronawirusa redukują transmisję tego patogenu.

Liczba zachorowań na COVID-19 spadła wśród nieszczepionych, jeśli członkowie ich rodzin przyjęli szczepionkę

Co to oznacza w praktyce? Że rośnie szansa na osiągnięcie odporności stadnej, która w konsekwencji powinna odwrócić przebieg pandemii, prowadząc do sytuacji, w której SARS-CoV-2 stanie się endemiczny. Na terenie Izraela zaszczepiono jak do tej pory ok. 60 procent mieszkańców.