Reklama
aplikuj.pl

CUSV, to okręt-robot w roli strażnika Marynarki Wojennej USA

CUSV, okręt-robot, CUSV Marynarki Wojennej, Marynarka Wojenna USA

Jedna strata może być daleka od drugiej i dlatego właśnie w obronie swoich kosztownych okrętów z ludzką załogą, Marynarka Wojenna USA stworzyła CUSV.

Jak podaje Navy Times, Marynarka Wojenna eksperymentuje z wykorzystaniem jednego ze swoich najnowszych bezzałogowych okrętów jako sposobu ochrony tych znacznie cenniejszych, które w oczekiwaniu cumują przy brzegu.

CUSV, okręt-robot, CUSV Marynarki Wojennej, Marynarka Wojenna USA

Te wysiłki nie powinny nas zdziwić i zwłaszcza przez incydent sprzed 20 lat, kiedy to terroryści z Al-Kaidy wysłały w stronę niszczyciela USS Cole łódkę z ładunkami wybuchowymi. Wynik? 17 zabitych i 39 rannych marynarzy oraz dziura w kadłubie, której naprawa wyniosłą 200 milionów dolców.

Chociaż nie jest to reakcja bezpośrednio na ten akt terroryzmu, Marynarka zdecydowanie podchodzi do tematu na poważnie. Obecnie testuje Common Unmanned Surface Vehicle (CUSV) jako bezzałogowego, autonomicznego strażnika-robota, który jest zdolny do ochrony znacznie większych okrętów wojskowych przed intruzami.

CUSV to mały, bezzałogowy okręt opracowany przez Textron Systems. CUSV ma prawie 12 metrów długości i jest zdolny do prędkości do 35 węzłów. Robo-łódź może pozostawać na wodzie przez dwadzieścia lub więcej godzin na wzburzonym morzu, mając na pokładzie ponad 1815 kg. Może być ponadto kontrolowany zdalnie.

CUSV, okręt-robot, CUSV Marynarki Wojennej, Marynarka Wojenna USA

CUSV jest również modułowy i można go dostosować do wielu różnych ról. W wariancie z myślą o ochronie portu na jego pokładzie znalazły się kamery elektrooptyczne, głośniki i zdalnie sterowany karabin maszynowy kalibru .50.

Chociaż ten robo-okręt może autonomicznie patrolować okolice, aktywacja systemu broni i strzał wymaga decyzji ludzkiego operatora.