Misja obserwatorium SOHO rozpoczęła się 25 lat temu, a z okazji ćwierćwiecza jego funkcjonowania ESA wydała materiał, który pokazuje, jak wyglądały kolejne cykle aktywności naszej gwiazdy.
Artykuł, opublikowany w Universe Today, informuje, że działanie SOHO rozpoczęło się 2 grudnia 1995 r. i miało trwać zaledwie dwa lata. Instrument okazał się jednak zaskakująco skuteczny – do tego stopnia, że ESA i NASA wielokrotnie przedłużały jego działanie.
Czytaj też: Przez Układ Słoneczny przechodzi „autostrada”. Może przyspieszyć kosmiczne podróże
Czytaj też: Energia słoneczna przechowywana przez wiele miesięcy? Z tym materiałem to możliwe
Czytaj też: Sondy Voyager natrafiły na nowy rodzaj słonecznych eksplozji
Głównym celem misji było określenie struktury i dynamiki wnętrza Słońca, zbadanie jego korony i zrozumienie, jak powstaje wiatr słoneczny i co go napędza.
Cykle słoneczne stanowią obiekt obserwacji SOHO od 25 lat
SOHO ma jednak na koncie znacznie więcej osiągnięć, m.in. odkrycie nieznanych wcześniej zjawisk związanych z centralną gwiazdą Układu Słonecznego, zwiększenie naszej wiedzy w zakresie pogody kosmicznej czy wpływu aktywności Słońca na klimat Ziemi.
Czytaj też: Rzućcie okiem na najbardziej szczegółowe zdjęcie Słońca
Czytaj też: Jakiego koloru jest Słońce?
Czytaj też: Miał miejsce potężny rozbłysk słoneczny. Był największy od lat
Co ciekawe, w czerwcu 1998 r., misja niemal się zakończyła, kiedy to utracono kontakt ze statkiem. Trzymiesięczne wysiłki naukowców umożliwiły jednak przywrócenie komunikacji, a samą akcję ratunkową określa się jako jedną z najważniejszych w historii.