Reklama
aplikuj.pl

Jakiego koloru jest Słońce?

Kolor Słońca jest związany ze spektrum kolorów występujących w świetle słonecznym, które powstaje w wyniku współdziałania wszystkich warstw Słońca.

Tak przynajmniej twierdzi Christopher Baird z West Texas A&M University. Jeśli więc próbujemy odpowiedzieć na pytanie o barwę centralnej gwiazdy Układu Słonecznego, to musimy przeanalizować promienie docierające do powierzchni Ziemi.

Czytaj też: Miał miejsce potężny rozbłysk słoneczny. Był największy od lat
Czytaj też: Układ Słoneczny rozpadnie się znacznie wcześniej niż przypuszczano
Czytaj też: Jak powstało słońce?

Sposobów na to jest kilka i wcale nie wymagają szczególnie skomplikowanych przyrządów. Kolory tworzące taką wiązkę można zidentyfikować po przepuszczenia jej przez pryzmat. Takowe rozdzielają wiązkę światła na czyste kolory, z czego każdy ma inną częstotliwość fali.

Słońce ma biały kolor, co potwierdza przepuszczenie jego promieni przez pryzmat

Kolor światła jest związany z jego częstotliwością, a w przypadku światła widzialnego czerwony ma najniższą częstotliwość, podczas gdy fioletowy -najwyższą. Zakres kolorów nazywany jest widmem.

Czytaj też: Planeta została wyrzucona z Układu Słonecznego. Krążyła między Saturnem i Uranem
Czytaj też: ISS na tle Słońca i Księżyca wygląda naprawdę niesamowicie
Czytaj też: Czym jest wiatr słoneczny?

Przepuszczając wiązkę przez pryzmat uzyskamy wszystkie kolory tęczy, które składają się na biały. I taka odpowiedź jest znacznie bardziej prawdopodobna od tych, które zakorzeniły się w popkulturze, np. żółtej bądź pomarańczowej.