WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Czujniki przekształcają most w żywe laboratorium

Memorial Bridge nie tylko pozwala ludziom przekroczyć rzekę Piscataqua z Portsmouth do Kittery, ale służy również jako żywe laboratorium. Teraz, jako „dom” dla wielu czujników, tak zwany żywy most dostarcza badaczom, inżynierom i ogółowi społeczeństwa informacji o codziennym życiu i kondycji samego mostu, a także monitoruje otaczające środowisko.

Naukowcy z University of New Hampshire zainstalowali 40 czujników na mocno eksploatowanym Memorial Bridge i zacumowali pływającą platformę na molo, gdzie znajduje się stacja pogodowa oraz zestaw innych sensorów. Urządzenia do zbierania danych dostarczają szeregu informacji na temat zróżnicowanych parametrów. Najbardziej dociekliwi mogą nawet uzyskać dostęp do informacji o zachowaniu wież podczas podnoszenia części środkowej, aby umożliwić statkom przepłynięcie pod spodem.

Czytaj też: Właśnie powstaje Danjiang – najdłuższy na świecie jednomasztowy most

Naukowcy i inżynierowie będą mogli wykorzystywać zgromadzone dane do informowania o projektach przyszłych mostów. Dodatkowo, biorąc pod uwagę fakt, iż rzeka Piscataqua jest jedną z najszybszych dróg żeglugowych na wschodnim wybrzeżu, zostanie zbadana pod kątem energii pozyskiwanej z wody.

Informacje zebrane z czujników i turbiny są udostępniane innym badaczom i stanowią podstawę narzędzia dydaktycznego dla projektów naukowych K-12. Opracowywana jest również aplikacja telefoniczna, która zaoferuje podstawowe informacje o moście i jego otoczeniu.

[Źródło: newatlas.com

Czytaj też: Najdłuższy na świecie most został otwarty w Chinach