Reklama
aplikuj.pl

Ostatni ze składników życia. Znaleziono go na komecie Czuriumow-Gierasimienko

kosmos

Badacze wykryli na komecie fosfor, który znajduje się na liście pierwiastków uznawanych za niezbędne do powstania życia. Odkrycia dokonano w oparciu o analizę danych dotyczących komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Obserwacje zostały przeprowadzone kilka lat temu przez sondę Rosetta, a ich rezultaty opisano niedawno na łamach Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Czytaj też: Zaobserwowano hybrydę komety i asteroidy. To bardzo rzadkie zjawisko
Czytaj też: Czym jest asteroida i jak odróżnić ją od komety?
Czytaj też: Czy wokół komety mogą tworzyć się zorze? Pojawiły się przełomowe obserwacje

Sześć pierwiastków chemicznych jest związanych z niemal wszystkimi biologicznymi molekułami na Ziemi. Chodzi o węgiel, wodór, azot, tlen, fosfor i siarkę. Ale jak wszystkie te składniki trafiły na powierzchnię naszej planety? To od dawna pozostaje tajemnicą, choć na przestrzeni lat pojawiło się wiele hipotez. Jedna z wiodących zakłada, iż wymienione pierwiastki zostały przetransportowane na ziemię za sprawą komet, asteroid i protoplanet.

Kometa Czuriumow-Gierasimienko zostałą odkryta w 1969 roku

Węgiel, wodór, azot i tlen były już znajdowane w planetoidach klasy C, które są niezwykle powszechne w naszej kosmiczne okolicy. Z kolei obecność siarki można wytłumaczyć w oparciu o analizę chemiczną komy ciągnącej się za kometą Czuriumow–Gierasimienko. Fosfer, kluczowy dla tworzenia związku, którego nasze komórki używają do przechowywania i przekazywania energii, pozostawał najbardziej tajemniczy.

Czytaj też: Zobaczcie kometę NEOWISE na niesamowitym wideo w 4K
Czytaj też: Sonda należąca do ESA zbada kometę ATLAS. W jakim celu?
Czytaj też: Zobaczcie spektakularną kometę NEOWISE na tych szczegółowych zdjęciach

Przełom w sprawie nastąpił dzięki wysiłkom naukowców z fińskiego Uniwersytet w Turku. Badacze przeprowadzili analizę danych z urządzenia zwanego COSIMA i znajdującego się na pokładzie sondy Rosette. Instrument ten zebrał cząstki pyłu z komy wspomnianej komety i przeanalizował je dzięki spektrometrii mas. Właśnie tam znaleziono minerały zawierające jony fosforu, co najprawdopodobniej stanowi wyjaśnienie długoletniej zagadki.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News