Czworonożne roboty ANYmals zyskują wiele na zestawie kółek

Czworonożne roboty ANYmals zyskują wiele na zestawie kółek

Temu czworonożnemu robotowi ANYmals pozostaje tylko zarzucić kultowy kawałek They see me rollin… po tym, jak w miejscu jego „stóp” znalazły się koła.

ANYmals już z kółkami

Chodzące roboty przypominające psy mogą doskonale radzić sobie z pokonywaniem przeszkód, ale koła są dla nich nadal bardziej wydajne pod kątem poruszania się po gładkim podłożu. Dlatego inżynierowie z ETH Zurich dodali zasilane koła do swojego dotychczasowego czworonożnego robota ANYmal.

Czytaj też: Strażacki robot Thermite RS3 szybko sprawdził się w akcji
Czytaj też: Wizja rodem z filmów, czyli statki-roboty polujące na okręty podwodne
Czytaj też: Naukowcy sprawdzili, czy ludzie byliby gotowi na umawianie się z robotami

Podstawowa wersja ANYmal, a więc wariantu bez kółek, istnieje już tak naprawdę od kilku lat. Ten robot, poruszając się na czterech mechanicznych nogach, jest w stanie przedrzeć się przez nierówny teren, a nawet wchodzić po schodach. Jednak kiedy rozciąga się przed nim korytarz lub chodnik, wtedy to racjonalne, żeby skorzystał z kół, osiągając wyższe prędkości i oszczędzając akumulator.

Czytaj teżRoboty podbiją świat sportu? Ten ma szanse w curlingu
Czytaj też: Ministerstwo Rozwoju planuje nową ulgę podatkową na robotyzację
Czytaj też: Petoi Bittle, czyli robotyczne zwierzątko domowej roboty

Takie też możliwości otrzymał ANYmal w najnowszej wersji, gdzie po prostu zastąpiono jego „stopy” kołami. Dzięki nim rozpędza się do 4 m/s w trybie jazdy, a kiedy przyjdzie czas na chodzenie, te same ogumowane koła zwiększają jego przyczepność za sprawą wbudowanych czujników i mikrokontrolera.