Reklama
aplikuj.pl

Czy Discord jest bezpieczny i czy warto zakładać tam serwer?

Portrait of a positive caucasian man with curly hairs and beard in white shirt he sits at table working on pc in office.

Discord stał się w ostatnich latach jedną z najpopularniejszych platform do komunikowania się i dzielenia informacjami w grupie ludzi o podobnych zainteresowaniach. Zakładane na Discordzie serwery mogą dotyczyć różnego rodzaju tematów, dlatego wielu rodziców ma wątpliwości odnośnie korzystania z serwisu przez nieletnich. Jakie są zalety tej platformy? Czy z Discorda powinny korzystać dzieci?

Czym jest Discord?

Discord umożliwia zakładanie na platformie serwerów, które stanowią pewnego rodzaju grupę zrzeszającą osoby zainteresowane konkretnym tematem. Sposób komunikowania się jest zależny od samego serwera, dlatego może obejmować zarówno informacje tekstowe, jak i nagrania audio. To właśnie od samego założyciela konkretnej „podstrony” zależy jej charakter – począwszy od poruszanej tematyki, kończąc na zasadach panujących w określonej społeczności. Discord przejął po części formę integracji osób zainteresowanych ściśle określoną tematyką, udostępniając przestrzeń do wyrażania swoich opinii i dzielenia się informacjami odnośnie danego tematu. Tym samym jednoznaczne sprecyzowanie charakterystyki serwerów „discordowych” jest niemożliwe – posiadacze kont na tym serwisie mogą dołączać na przykład do serwerów o tematyce branżowej, jak i tych służących do rozpowszechniania treści uznanych za erotyczne, obraźliwe lub prezentujące przemoc.

Czy Discord jest bezpieczny dla dzieci?

Sama kwestia bezpieczeństwa Discorda budzi pewne kontrowersje, czego powodem jest stosunkowo liberalna polityka serwisu. Jego twórcy nie ingerują bowiem w treści zamieszczane na konkretnych serwerach, przez co istnieje pewnego rodzaju wolność w publikowaniu treści, które mogą zostać uznane za nieodpowiednie dla osób poniżej 18 roku życia. Regulamin Discorda zakłada dostęp do platformy wyłącznie dla osób w wieku powyżej 13 lat, jednak w rzeczywistości młodsze osoby nie będą miały problemów z założeniem konta w tym miejscu. Zatem czy Discord jest bezpieczny dla dzieci? Platforma stara się ograniczyć stopniowo ilość serwerów „zbudowanych” wokół rozpowszechnianiu nieprzyzwoitych treści, jednak wciąż znaczący odsetek kanałów stanowią te, które służą szeroko rozumianemu udostępnianiu nagrań i zdjęć opierających się na nagości. Łatwy dostęp do pornografii stanowi ważny społecznie problem, jednak mechanika działania całego serwisu może stanowić dla dzieci „furtkę” do wejścia w świat zdominowany przez nieodpowiednie treści. Korzystanie z Discorda przez dzieci powinno być zatem kontrolowane – zwłaszcza pod względem charakterystyki serwerów, których dane konto jest członkiem. Nie wszystkie z nich stanowią realne zagrożenie dla młodych osób, jednak może się zdarzyć, że kanał tego typu będzie wyświetlał się na prywatnym koncie dziecka.

Dlaczego warto założyć serwer na Discordzie?

Podobnie jak w przypadku każdej innej platformy społecznościowej, gry lub aplikacji, warto zachować zdrowy rozsądek w ocenianiu poziomu jej bezpieczeństwa. Discord stanowi znakomitą przestrzeń do tworzenia mikrospołeczności, które skoncentrowane są wokół konkretnego tematu. W ten sposób również dzieci mogą nawiązać kontakt z rówieśnikami, którzy wykazują podobną fascynację daną grą, hobby lub bardziej specyficznym zainteresowaniem. Trudno jednak znaleźć platformę z bardziej „liberalnym” podejściem do tematu publikowanych treści, niż Discord. Czy jest bezpieczny? Wszystko zależy od sposobu jego wykorzystania, jednak pod samym względem wartości platformy należy ją oceniać pozytywnie. Dzięki niej najmłodsi mogą w łatwy sposób znaleźć w internecie przestrzeń, która przybliży ich do danego środowiska – na przykład takiego, które w najbliższej okolicy w miejscu zamieszkania praktycznie nie funkcjonuje. Korzystanie z Discorda przez osoby poniżej 18 roku życia powinno jednak odbywać się pod nadzorem. Jest to wartościowa platforma, które oferuje ogrom możliwości, jednak wiąże się z nią również i ryzyko – celem rodziców powinno być zatem uniknięcie negatywnych konsekwencji, jakich Discord może być bezpośrednią przyczyną.