Reklama
aplikuj.pl

Czy energia odnawialna jest „czystsza” od jądrowej?

Energia jądrowa jest często określana mianem jednego z najlepszych sposobów na zmniejszenie naszej zależności od paliw kopalnych. Nowe badania sugerują jednak, że lepszym podejściem do zmniejszenia stężenia CO2 w atmosferze mogłoby być wykorzystanie tzw. OZE.

Artykuł opublikowany na łamach Nature Energy nawiązuje do analizy 123 krajów na przestrzeni 25 lat. Sugeruje on, że przejście na energię jądrową nie doprowadziło do znaczącej redukcji lokalnej emisji dwutlenku węgla. Z kolei odnawialne źródła energii miały pozytywny wpływ w tej kwestii.

Odnawialne źródła energii wydają się mniej szkodliwe od energii jądrowej

Opisywane badania sugerują też, że energia jądrowa i odnawialna nie łączą się ze sobą dobrze ze względu na tendencję do wzajemnego wypierania. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że być może autorzy znaleźli korelację, a nie przyczynę i skutek. Poza tym, biorąc pod uwagę ramy czasowe, wiele z analizowanych elektrowni jądrowych może wkrótce osiągnąć koniec swojego funkcjonowania, lecz do ich utrzymywania wciąż będzie konieczne zużycie energii.

Czytaj też: Czy rdza może być nowym źródłem energii odnawialnej?

Czytaj też: Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł po raz pierwszy przewyższyła tą z węgla

Czytaj też: DEG to tani i wydajny system do wytwarzania energii odnawialnej

Badanie sugeruje istnienie wyraźnego związku między większą liczbą inwestycji w odnawialne źródła energii a mniejszymi emisjami dwutlenku węgla. Tego typu obserwacje są ważne, szczególnie w kontekście wypowiedzi wielu naukowców twierdzących, że energia jądrowa jest w tym momencie jedyną opcją w zakresie energetyki.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News