Reklama

Czy na Saharze rosną drzewa? SI dostarcza odpowiedzi

pustynia, sahara

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze i NASA obliczyli, że na obszarze Afryki Zachodniej rośnie ponad 1,8 mld drzew i krzewów. Łączna powierzchnia tego terenu wynosi 1,3 mln kilometrów kwadratowych.

Badania zostały przeprowadzone dzięki połączeniu szczegółowych zdjęć satelitarnych dostarczonych przez NASA z tzw. deep learning. Na „normalnych” zdjęciach satelitarnych nie da się zidentyfikować poszczególnych drzew. Co więcej, nigdy nie prowadzono dogłębnych analiz skupionych na saharyjskim drzewostanie.

Czytaj też: Nie uwierzycie, jak drzewa mogą pomóc w lokalizowaniu ciał
Czytaj też: Czy dla klimatu lepsze jest chronienie lasów czy sadzenie nowych drzew?
Czytaj też: Słynne „drzewo życia” mogło pełnić zaskakującą rolę

Nowe badanie może przyczynić się do lepszego zrozumienia znaczenia drzew dla bioróżnorodności i ekosystemów oraz dla ludzi żyjących na tych obszarach. Zwiększenie wiedzy na temat drzew jest również ważne dla rozwoju programów promujących nasadzenia, które odgrywają ważną rolę środowiskową i społeczno-gospodarczą w regionach suchych.

Sztuczna inteligencja sugeruje, że na Saharze rośnie ok. 1,8 mld drzew i krzewów

Drzewa i ich owoce są spożywane zarówno przez zwierzęta, jak i ludzi. Mają również pozytywny wpływ na plony, ponieważ poprawiają równowagę wody i składników odżywczych. Nie wspominając oczywiście o ich kluczowej roli w pochłanianiu dwutlenku węgla. Eksperci przyznają, że bez sztucznej inteligencji – która przeprowadziła obliczenia w kilka godzin – te same działania zajęłyby liczącej tysiące osób grupie nawet kilka lat.

Czytaj też: Czy drzewa skorzystają ze wzrostu stężenia CO2 w atmosferze?
Czytaj też: Kanadyjczycy mają niesamowity pomysł na zasadzenie miliarda drzew