Reklama

Czy trening jednej ręki wpłynie też na drugą?

pandemia

Niedawne badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców wykazały, że unieruchomione ramię nabierze siły nawet w sytuacji, w której nie weźmie ono fizycznego udziału w treningu.

Podniesienie hantla i uniesienie go w kierunku ramienia za sprawą zgięcia łokcia spowodowane jest tzw. koncentrycznym skurczem. Włókna kurczą się, a cały mięsień – skraca. Z kolei wyciągnięcie ramienia jest powiązane ze skurczem ekscentrycznym. Włókna bicepsa są obciążone i wspólnymi siłami wydłużają cały mięsień.

Czytaj też: Roboty podbiją świat sportu? Ten ma szanse w curlingu
Czytaj też: Czy klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia?

Publikacja dostępna na łamach Scandinavian Journal of Medicine & Science sugeruje, że oba rodzaje ćwiczeń mają wpływ na rozwój ogólnej kondycji, ale jeśli chodzi o budowanie siły, to skupienie się na ekscentrycznych skurczach wydaje się kluczowe. Aby sprawdzić, czy podobna zależność zachodzi również w przypadku unieruchomionego ramienia, naukowcy zaprosili do udziału w eksperymencie 18 mężczyzn i 12 kobiet w wieku od 18 do 34 lat.

Trening tylko jednej ręki spowodował wzrost siły w drugiej – i niewielki spadek masy mięśniowej

Uczestnicy przez miesiąc funkcjonowali każdego dnia przez 8 godzin mając jedno ramię unieruchomione chustą. 1/3 ochotników nie miała konkretnych zadań, ale pozostała część grupy została podzielona na pół. Członkowie jednego zespołu trzy razy w tygodniu wykonywali mieszankę ćwiczyć koncentrycznych i ekscentrycznych, podczas gdy drugiego – tylko ekscentrycznych.

Czytaj też: Nie uwierzycie, jak burze z piorunami mogą wpływać na zdrowie ludzi
Czytaj też: Aplikacja oceni twoje zdrowie psychiczne analizując użycie telefonu

Okazało się, że w przypadku ćwiczeń ekscentrycznych wystąpił wzrost siły w obu ramionach. Ubytek mięśni w unieruchomionej kończynie wyniósł zaledwie 2% – dla porównania, w grupie kontrolnej wartość ta wyniosła aż 28%. Naukowcy chcieli się teraz przekonać, czy podobna zależność może dotyczyć także mięśni nóg.