Reklama
aplikuj.pl

Czy warto dokładać wentylator do powietrznego chłodzenia procesora?

dodatkowy wentylator, dodatkowy wentylator na chłodzenie

Wiele powietrznych chłodzeń procesora ma miejsce na dodatkowy wentylator. Czy warto w niego zainwestować i jakiego spadku temperatur możemy oczekiwać?

Nadchodzi lato, więc czas, w którym temperatury podzespołów będą się podnosiły. Wiele osób w tym okresie decyduje się na zmianę chłodzenia procesora, które może nie wyrabiać. Sporo radiatorów oferuje jednak możliwość montaż dodatkowego wentylatora z tyłu, który będzie wyciągał powietrze. Może to jest dobre wyjście na lato?

Bohaterów testu będzie dwóch. Pierwszy to droższe chłodzenie Noctua NH-U14S. Na nim zamontowane zostaną dwa te same wentylatory Noctua NF-A15 PWM. Drugi cooler to SilentiumPC Fera 3 RGB. Tutaj nie miałem do dyspozycji drugiego wentylatora takiego samego jak fabryczny, więc z tyłu znajdzie się model Arctic P12 PWM PST. Powinien on zapewnić również bardzo dobre chłodzenie radiatora.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core-i5 9600K
Pasta
Noctua NT-H1
Panel
Scythe Kaze Master II
Płyta główna
Asus ROG Strix Z390-F Gaming
Pamięć RAM
Kingston Predator 2x 8 GB 3000 MHz
Dysk
Crucial BX100 128 GB
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Obudowa
be quiet! Dark Base Pro 900 Black Rev.2
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz

Testy

Zacznijmy od droższego, wydajniejszego i większego chłodzenia. Dodanie wentylatora z negatywnie wpływ na głośność, ale znacznie poprawia temperatury. Zauważcie jednak, że NH-U14S z dwoma śmigłami na 800 RPM jest cichsza i wydajniejsza od opcji z jednym wentylatorem na 1500 RPM. W szczególności zysk na kulturze pracy jest bardzo znaczący. Także różnica w stosunku do jednego wentylatora 800 RPM to ponad 3°C, co ma już znaczenie. Zysk na kulturze pracy odczujecie więc też po podłączeniu wentylatorów do PWM – ustawią się one znacznie niżej, przez co będą ciszej działały, a temperatury wcale nie spadną.

W przypadku znacznie tańszego i słabszego chłodzenia jakim jest SilentiumPC Fera 3 RGB dodanie wentylatora na każdych obrotach sprawia, że temperatura spada o ok. 1,5°C. W tym wypadku nie ma więc większych zysków z dodania kolejnego wentylatora. Fakt, że w lecie nawet taka różnica może być znacząca, ale w takim wypadku zdecydujcie się na dokupienie jakiegoś tańszego wentylatora. W tańszych chłodzeniach po prostu ograniczeniem jest sama konstrukcja radiatora i nic z tym nie zrobicie.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że po tym tekście już wiecie, czy warto dokupić wentylator, co możecie na tym zyskać i czy przypadkiem nie lepiej zdecydować się na zakup mocniejszego chłodzenia. Pryz tańszych radiatorach dodanie wentylatora nie ma aż tak mocnego wpływu na temperatury. Jest oczywiście widoczna różnica, ale nie jest ona warta np. wentylatora za 60 zł. W przypadku droższego i wydajniejszego chłodzenia dodanie wentylatora ma wpływ zarówno na kulturę pracy (jeśli podłączycie je do PWM) oraz na temperatury. Tutaj rzeczywiście warto rozważyć dodanie kolejnego śmigła.

Jak zawsze jeśli macie jakieś pytania to śmiało zadawajcie je w komentarzach :)