Reklama
aplikuj.pl

Delfiny mają osobowości podobne do ludzkich, choć pochodzą z zupełnie innego środowiska

biologia

Wnioski płynące z badania opublikowanego na łamach Journal of Comparative Psychology sugerują, że delfiny mają wiele cech osobowości upodabniających je do ludzi.

Eksperymentem zostały objęte 134 delfiny butlonose pochodzące z ośmiu ośrodków na całym świecie. Osobowość każdego ze zwierząt została oceniona przez pracowników tych miejsc. Wyniki badania wykazały, że te morskie ssaki przypominają ludzi szczególnie pod względem ciekawskości i towarzyskości.

Czytaj też: Czy Korea Północna trenuje wojskowe delfiny?
Czytaj też: Jak szybko może biec człowiek?
Czytaj też: Wojskowe delfiny Rosji zawitały do Syrii

Wyjątkowo zaskakujący wydaje się fakt, iż podobieństwa są widoczne nawet pomimo tego, że delfiny rozwijały się w zupełnie innym środowisku niż naczelne. Ostatni wspólny przodek obu tych grup żył na Ziemi około 95 milionów lat temu.

Delfiny, pomimo różnic środowiskowych, posiadają cechy osobowości podobne do ludzkich

Dr Blake Morton, główny autor badania, twierdzi, że delfiny – podobnie jak naczelne – posiadają mózgi, które są znacznie większe niż wynikałoby z ich zapotrzebowania. Ten nadmiar materii zgromadzonej w mózgu zapewnia tym zwierzętom wyższą inteligencję, przejawiającą się m.in. ciekawskością.

Czytaj też: Ten ogromny delfin stanowi dowód na nietypową ewolucję
Czytaj też: Ile gatunków człowieka istniało przed Homo sapiens?

Oczywiście zaobserwowanie wspólnych punktów związanych z delfinami i ludźmi nie oznacza, że Tursiops truncatus i Homo sapiens posiadają identyczne osobowości. Po prostu część tych cech jest podobna, co i tak jest zaskakujące, biorąc pod uwagę różnice środowiskowe obejmujące oba gatunki.