Reklama
aplikuj.pl

Dinozaury nie wyginęły przez asteroidę? Pojawiły się nowe dowody

paleontologia

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Bath and Natural History Mueum dotyczące różnorodności dinozaurów sugerują, że w chwili uderzenia asteroidy, co miało miejsce 66 mln lat temu, owe zwierzęta wcale nie były w „kryzysie”.

Zespół badawczy skompletował drzewa genealogiczne dinozaurów i wykorzystał modele statystyczne. Rezultaty tych działąń zostały opisane na łamach Royal Society Open Science. Naukowcy sądzą, że dinozaury wcale nie miały większych problemów przed uderzeniem asteroidy, co stoi w sprzeczności z niektórymi z dotychczasowych teorii.

Czytaj też: Dinozaur żył na niewłaściwym kontynencie. Paleontolodzy próbują rozwiązać zagadkę
Czytaj też: Pierwsze latające dinozaury stanowiły przykład nieudanej ewolucji
Czytaj też: 12-latek odkrył szkielet dinozaura. To niezwykle rzadki okaz

Autorzy badań sugerują również, że gdyby nie doszło do uderzenia, dinozaury mogłyby nadal być dominującą grupą zwierząt lądowych na Ziemi.

Dinozaury były niezwykle liczne w momencie uderzenia asteroidy, która je wybiła

Trudno jest ocenić różnorodność dinozaurów ze względu na luki w zapisie kopalnym. Może to być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, dlatego do ominięcia problemu konieczne było wykorzystanie najnowszych technologii.

Czytaj też: Dinozaury jednak żyły w wodzie? Ten gatunek był prawdziwym rzecznym potworem
Czytaj też: Dinozaury wyginęły po uderzeniu asteroidy, ale ptaki przetrwały. Jak to możliwe?
Czytaj też: Nieznane wcześniej masowe wymieranie. Czy to ono zapewniło dinozaurom potęgę?

Uzyskane wyniki nie tylko nie potwierdzają, ale nawet zaprzeczają teoriom o spadku liczebności dinozaurów jeszcze przez uderzeniem. Istnieją bowiem dowody sugerujące, iż grupy takie jak ceratopsy i hadrozaury przed 66 mln lat były w naprawdę dobrej formie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News