Jowisz to prawdziwy gigant, a jego masa jest 2,5 razy większa niż wszystkich innych planet Układu Słonecznego razem wziętych. Krąży wokół niego co najmniej 79 księżyców, które są cieplejsze niż być powinny.
Artykuł w tej sprawie, dostępny na łamach Geophysical Research Letters, wyjaśnia najbardziej prawdopodobną przyczynę tego zjawiska. Zdaniem naukowców, na występowanie tam stosunkowo wysokich temperatur wpływają efekty grawitacyjne występujące pomiędzy poszczególnymi księżycami.
Dokładniej rzecz biorąc jest to tzw. ogrzewanie pływowe. W jego ramach siły grawitacyjne powodują wzajemnie przyciąganie się księżyców podczas pokonywania orbity wokół planety. Na podobnej zasadzie działa to w przypadku Ziemi i Srebrnego Globu, który – za sprawą grawitacji – wywołuje pływy zachodzące na naszej planecie. Z kolei księżyce Jowisza oddziałują na siebie wzajemnie, dostarczając energii, co skutkuje powstaniem ciepła.
Czytaj też: Na największym księżycu Jowisza odkryto tajemnicze formacje
Europa, czyli naturalny satelita Jowisza, jest jednym z głównych celów w kontekście poszukiwaniach życia pozaziemskiego. Obiekt ten prawdopodobnie posiada podpowierzchniowy ocean pod grubą warstwą zamarzniętego lodu. Gdyby nie ogrzewanie pływowe, jego obecność nie byłaby możliwa ze względu na dużą odległość oddzielającą Jowisza od Słońca.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News