WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dlaczego psie nosy są chłodne?

Anna Bálint z Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie zajęła się kwestią… psich nosów. Próbowała odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule oraz to, dlaczego nosy naszych czworonogów ogrzewają się i wysychają w czasie snu.

Jedna z teorii zakłada, że końcówka pyska naszego pupila zapewnia mu możliwość regulacji temperatury ciała. Aby dokładniej zbadać tę kwestię, międzynarodowy zespół naukowców zmierzył temperaturę nosów wielu zwierząt, w tym konia, psa i łosia. Zanim Bálint przyłączyła się do projektu, badacze dowiedzieli się, że tzw. rhinarium u psów i zwierząt mięsożernych jest zazwyczaj chłodniejsze niż u zwierząt roślinożernych.

Zespół przeprowadził dwa eksperymenty – jeden z nich dotyczył zachowania, a drugi – mózgu. Miało to wyjaśnić, czy rhinarium może pomóc w wykrywaniu ciepła. W pierwszym eksperymencie jego autorzy tak wyszkolili psy, aby wybierały one z pewnej odległości cieplejsze obiekty (o temperaturze podobnej do temperatury ciała potencjalnych ofiar). Psy przeszły ten test, co sugeruje, że być może jest to pozostałość po ich przodkach, ułatwiająca im polowanie.

Czytaj też: Robotyczny pies Spot wykryje koronawirusa u zarażonych

W drugim badaniu naukowcy poddali 13 psów obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego. Eksperyment polegał na ocenie, czy ich mózgi reagują na ciepło wody znajdującej się w opakowaniu izolacyjnym lub poza nim. Skany wykazały reakcję wywoływaną w lewej półkuli mózgu, która to wiąże się z pozyskiwaniem żywności przez kręgowce. Chodzi o tzw. korę somatosensoryczną, odpowiedzialną za odczuwanie bodźców. Taka zdolność również mogła ułatwiać przodkom naszych pupili polowania. Nadal nie ma jednak pewności co do przyczyn takiej anatomii i funkcjonowania psich nosów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News