Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego psy zakopują kości?

biologia

Każdy, kto posiada psa prawdopodobnie spotkał się z typowym dla czworonogów zachowaniem: zakopywaniem kości (i odkopywaniem ich kilka tygodni później, albo wcale).

Teoti Anderson, która zachowuje się psim behawioryzmem, przekonuje, iż takie działanie jest w zupełności naturalne. Nasze pupile nie wiedzą, czy zawsze będą miały dostęp do żywności, więc jej ewentualny nadmiar chowają „na później”.

Czytaj też: Dzięki obroży Petplus zrozumiesz co szczeka Twój pies
Czytaj też: Psy wykrywające koronawirusa już wkrótce mogą wkroczyć do działania
Czytaj też: Robotyczny pies zajmie się eksploracją Marsa. Zobaczcie Au-Spota

Podobne zachowania obserwuje się również u innych gatunków ssaków, a nawet wśród ptaków. Bezpośredni przodkowie psów, czyli wilki szare, również mają w zwyczaju zakopywanie kości – i to właśnie po nich nasze czworonogi odziedziczyły tego typu przyzwyczajenia.

Dlaczego psy zakopują kości? Zazwyczaj wynika to z ich wilczego instynktu

Badania opublikowane w 1976 roku wykazały, że nawet wilcze szczenięta chowają pożywienie w tylko sobie znanych skrytkach. Co więcej, raz na jakiś czas przenoszą resztki, tak, aby nie zostały odkryte przez rodzeństwo. Jeśli więc zobaczycie, że Wasz pies zakopuje kości, możecie z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, iż właśnie odezwał się w nim „wewnętrzny wilk”.

Czytaj też: Psy nie rozumieją nas tak dobrze, jak sądzimy. Sprawdźcie wyniki nowych badań
Czytaj też: Dlaczego koty i psy mogą mieszkać pod jednym dachem?
Czytaj też: Śpiewające psy uznawano za wymarłe. Powróciły jednak do życia

Z drugiej strony, słynny Cesar Millan przekonuje, że nie zawsze zakopywanie kości ma takie wyjaśnienie. Według niego, psy mogą w ten sposób inicjować zabawę z właścicielami, bądź chować swoje ulubione przysmaki, tak samo jak ludzie zostawiający chipsy bądź piwo w oczekiwaniu na weekend.