Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego te dwie gwiazdy nagle zaczęły się dziwnie zachowywać?

This artist’s impression shows the strange object AR Scorpii. In this unique double star a rapidly spinning white dwarf star (right) powers electrons up to almost the speed of light. These high energy particles release blasts of radiation that lash the companion red dwarf star (left) and cause the entire system to pulse dramatically every 1.97 minutes with radiation ranging from the ultraviolet to radio.

„AG Draconis” to tzw. gwiazda podwójna, która składa się z dwóch obiektów: stosunkowo chłodnego olbrzyma i gorącego białego karła. Są 16 000 lat świetlnych od Ziemi, dlatego ​​trudno je szczegółowo obserwować. Ale wiemy o nich kilka rzeczy.

Dwie gwiazdy prawdopodobnie wchodzą w interakcję z materiałem wypływającym z powierzchni dużej, chłodnej gwiazdy. Co jakiś czas, mniej więcej raz na dziewięć do piętnastu lat, stają się aktywne i znacznie jaśniejsze w pewnych długościach fal, które mogą wykryć teleskopy. Obecnie są w aktywnym okresie, z błyskami wykrytymi w kwietniu 2016 r., maju 2017 r. i kwietniu 2018 r. Naukowcy oczekują, że kolejny wybuch wystąpi w kwietniu lub maju tego roku.

Czytaj też: Naukowcy badają najbardziej nieuchwytne gwiazdy we Wszechświecie

W aktywności zadziwia jednak kilka faktów. W przeszłości aktywne okresy AG Draconis prawie zawsze przebiegały według prostego wzoru: pierwsza para wybuchów jest „chłodna”, a temperatura białego karła wydaje się spadać podczas każdego z wybuchów. Czasami następne wybuchy są gorące, a temperatura gwiazdy wzrasta. Chłodniejsze wydają się być dużo jaśniejsze niż gorące. Naukowcy podejrzewają, że zimny wybuch zdarza się, gdy biały karzeł zaczyna się rozszerzać, a jego najbardziej zewnętrzny, przypominający atmosferę region powiększa się i ochładza jednocześnie.

Dlaczego w ogóle dochodzi do eksplozji? Gdy grawitacja białego karła wychwytuje materiał z jego gigantycznego bliźniaka, formuje się „dysk akrecyjny” – złożony z materiału krążącego wokół karła i czekającego na upadek na jego powierzchnię. Ale dysk jest niestabilny, a olbrzym emituje nieregularne ilości materiału. Co jakiś czas zbyt dużo materiału spada na powierzchnię karła, tworząc gorącą skorupę wokół niego. Z Ziemi możemy wtedy zobaczyć zmiany w jasności gwiazd.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Gwiazda w Wielkim Wozie to „kosmita”