Reklama
aplikuj.pl

Obecne już elektrownie i pojazdy doprowadzą do globalnego ocieplenia

doprowadzą do globalnego ocieplenia
doprowadzą do globalnego ocieplenia

Trend rosnących temperatur na całym świecie jest prawdziwym zagrożeniem, a każde kolejne badanie zapewnia nam jeszcze więcej szczegółów na ten temat. Według autorów tego najnowszego, infrastruktura energetyczna, którą już zbudowaliśmy, jest więcej niż wystarczająca, aby ogrzać planetę ponad poziomy uważane za bezpieczne i to nawet bez ujęcia przyszłych elektrowni, które są w planach.

Czytaj też: Nowe wykresy dotyczące globalnego ocieplenia dla m.in. Polski są szokujące

Wspomniane badanie od naukowców uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine wzięło na celownik dane z raportów ONZ, poprzedzonych porozumieniem paryskim w 2015 roku, które miało za zadanie zmusić państwa do podjęcia stosownych kroków do ograniczenia globalnego ocieplenia. Niestety nie zdało się to na wiele, bo spekuluje się, że do końca tego wieku emisja dwutlenku węgla ma przysłużyć się do wzrostu temperatury o około 3 stopnie.

Jednak w tamtejszych porozumieniach ustalono jedynie to, czego państwa nie powinny robić w przyszłości i które źródła musi z czasem ograniczyć. Na tych ustaleniach naukowcy wzięli pod lupę istniejącą już infrastrukturę elektrowni i samochodów bazujących na paliwach kopalnianych i przyjęli, że te pierwsze będą działać przez jeszcze 40 lat, a drugie przez 15. Według zespołu, te dwa segmenty doprowadzą do uwolnienia do atmosfery około 658 gigaton CO2 w czasie swojego funkcjonowania. To wystarczająca ilość, aby nawet w mniej, niż pół wieku zwiększyć temperaturę o ponad 1,5 °C.

Naukowcy byli również w stanie wprowadzić poprawki do swoich obliczeń, aby określić, co może oznaczać wczesne wyłączenie tych źródeł, stwierdzając, że 1,5°C wzrostów nadal można by uniknąć, gdyby istniejące elektrownie zostały wycofane po 25 latach zamiast 40.

„Musimy osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla do połowy stulecia, aby osiągnąć stabilizację globalnych temperatur zgodnie z wymogami umów międzynarodowych, takich jak porozumienia paryskie” – mówi główny autor Dan Tong, stażysta UCI w dziedzinie nauk o systemie Ziemi. „Ale to się nie stanie, dopóki nie pozbędziemy się długotrwałych elektrowni, kotłów, pieców i pojazdów przed końcem ich okresu użytkowania i zastąpimy je nieemitującymi technologiami energetycznymi”.

Czytaj też: Raport ONZ w sprawie globalnego ocieplenia ostrzega przed „klimatycznym apartheidem”

Źródło: New Atlas