WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Droga Mleczna może być wypełniona cywilizacjami. Jest jednak pewien problem

Droga Mleczna może być wypełniona cywilizacjami. Jest jednak pewien problem

Nowe badania poświęcone pozaziemskim cywilizacjom sugeruje, gdzie i kiedy życie mogło pojawić się na terenie naszej galaktyki. Biorą również pod uwagę niezwykle istotny czynnik: skłonność inteligentnych istot do autodestrukcji.

Autorzy przyjrzeli się szeregowi zmiennych, które są łączone z rozwojem inteligentnego życia. Zalicza się do nich m.in. obecność gwiazd podobnych do Słońca i planet przypominających Ziemię; częstotliwość występowania supernowych; czas niezbędny do rozwoju inteligentnego życia w odpowiednich warunkach; tendencja zaawansowanych cywilizacji do samozniszczenia.

Czytaj też: Trójwymiarowa mapa Drogi Mlecznej robi wrażenie. Przekonajcie się sami
Czytaj też: Droga Mleczna zawiera szczątki innej galaktyki. Są zaskakująco duże
Czytaj też: Największa kolizja w historii Drogi Mlecznej. Wiemy, kiedy miała miejsce

Na tej podstawie naukowcy oszacowali, że prawdopodobieństwo pojawienia się życia osiągnęło szczyt około 13 000 lat świetlnych od centrum galaktyki i 8 miliardów lat po powstaniu Drogi Mlecznej. Ziemia znajduje się około 25 000 lat świetlnych od centrum naszej galaktyki, a ludzka cywilizacja pojawiła się tutaj około 13,5 miliarda lat po narodzinach Drogi Mlecznej.

Droga Mleczna ma 13,5 mld lat świetlnych, a najwięcej cywilizacji mogło tu istnieć po 8 mld lat

Zakładając, że życie pojawia się stosunkowo często i po pewnym czasie zyskuje inteligencję, najprawdopodobniej w Drodze Mlecznej istnieją inne cywilizacje. Mogą one znajdować się we wspomnianym pasie, gdize powinny również występować gwiazdy podobne do Słońca.

Czytaj też: Astronomowie wykrywają sygnały od inteligentnej cywilizacji. Ale nie pozaziemskiej
Czytaj też: To na tych planetach może występować życie pozaziemskie
Czytaj też: Poszukiwania życia pozaziemskiego? Księżyc może być naszą tajną bronią

Zdaniem autorów, nawet jeśli nasza galaktyka osiągnęła cywilizacyjny szczyt ponad 5 miliardów lat temu, większość cywilizacji, które wtedy istniały, prawdopodobnie uległa już autodestrukcji.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News