WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Astronomowie wykrywają sygnały od inteligentnej cywilizacji. Ale nie pozaziemskiej

Astronomowie wykrywają sygnały od inteligentnej cywilizacji. Ale nie pozaziemskiej

Znalezienie śladów pozostawionych przez inne cywilizacje występujące na terenie Drogi Mlecznej nie jest łatwe. Nazywa się je technosygnaturami, a ich poszukiwaniem zajmują się m.in. naukowcy zrzeszeni w ramach SETI.

Jedną z największych zalet tego typu metod jest ich funkcjonalność na dużych dystansach. Obserwatorium Arecibo jest w stanie wykryć sygnały z odległości ponad 400 lat świetlnych. Gdyby pochodziły one z nadajników o mocy 1000-krotnie większej od samego teleskopu, to dałoby się je odebrać nawet z centrum naszej galaktyki.

Czytaj też: To na tych planetach może występować życie pozaziemskie
Czytaj też: Poszukiwania życia pozaziemskiego? Księżyc może być naszą tajną bronią
Czytaj też: Szukamy życia pozaziemskiego na niewłaściwych obiektach

Na przestrzeni lat opracowano wiele nowinek technologicznych, które zapewniają skuteczne filtrowanie różnorakich sygnałów. Owe filtry uznały aż 26 588 893 sygnałów – co stanowiło 99,84% – za takie o antropogenicznym pochodzeniu. Wciąż jednak w puli pozostało 0,16% nieznanych źródeł, co przekładało się na 43 020 technosygnatur.

Wszystkie odebrane sygnały od inteligentnej cywilizacji pochodziły jak do tej pory z Ziemi

Kolejne przesiewy pozostawił 4539 sygnałów, które uznano za najbardziej obiecujące w kontekście poszukiwania pozaziemskich cywilizacji. Niestety, ręczne sprawdzanie dało identyczne rezultaty jak to, które powierzono algorytmom: wszystkie znalezione technosygnatury powstały na skutek działalności człowieka.

Czytaj też: Czy życie pozaziemskie może ukrywać się w gwiazdach?
Czytaj też: Obserwatorium poszukujące życia pozaziemskiego uległo uszkodzeniu
Czytaj też: Teleskop Hubble’a dokonał przełomu w poszukiwaniu życia pozaziemskiego

Oczywiście nie oznacza to, że w Drodze Mlecznej nie ma inteligentnych form życia – być może znajdują się zbyt daleko od Ziemi lub nie emitują sygnałów, które uznawalibyśmy za charakterystyczne dla żywych organizmów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News