Reklama
aplikuj.pl

Z wody do garnka w ten sam dzień, dzięki dronowi

dostawy dronem, drony dostawcze, dostawy ryb dronami, drony do restauracji

Świeże produkty w restauracjach, to podstawa. Dlatego właśnie Yamaha i Japan Airlines w ramach współpracy postanowili przeprowadzić wyjątkowy test dostarczania świeżych owoców morza.

W ramach pilotażowego programu w lutym firmy postanowiły zrealizować zupełnie inaczej dostawę ryb z japońskich wysp Goto prosto do oddalonego o około 1000 Tokyo. Test rozpoczął się na lotnisku Kamigoto na wyspie Nakadori, gdzie 20 kg świeżo złowionych ryb zapakowano w izolowane pudełko, które następnie zawieszono pod bezzałogowym helikopterem/dronem Yamaha Fazer R G2.

Ten przeleciał następnie około 35 km do miasta Saikai na wyspie Kiusiu, gdzie zdjęto pudełko i następnie załadowano na komercyjny lot Japan Airlines (via New Atlas).

Finalnie ryby dotarły do restauracji w Tokio tego samego dnia. Udział drona w tej dostawie sprowadzał się do około 40-minutowego lotu, co w gruncie rzeczy zaoszczędziło jakieś 140 minut tej samej trasy samochodem i promem. 

Czytaj też: Warty fortunę zegarek z silnikiem W16 Bugatti

Drona obsługiwano podczas startu i lądowania, ale resztę podróży pokonał samodzielnie z nieustanną uwagą operatorów. Ich interwencja nie była jednak konieczna. Sam dron, Fazer R G2 jest napędzany 4-suwowym silnikiem spalinowym i może latać z maksymalnie 35-kilogramowym ładunkiem na wysokości do 2800 metrów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News