Reklama
aplikuj.pl

Ten dron z piórami lata niczym jastrząb

dron pióra jastrząb EPFL

Zabawa w naśladowanie natury przyjęła nowy wymiar razem z dronem prosto ze szwajcarskiej politechniki EPFL, gdzie zespół naukowców stworzył drona z piórami o wyjątkowych możliwościach.

Pierzasty dron zachowuje się niczym jastrząb

Ten projekt ma tak naprawdę na karku już cztery lata, a zespół przez ten czas udoskonalał swój pomysł, wprowadzając więcej ruchomych części, które umożliwiły dronowi latanie z „niezrównaną zwinnością”. Wszystko za sprawą sztucznych piór ukrytych w skrzydłach i ogonie, dzięki którym dron zmienia kształt, zwiększając lub zmniejszając swoją powierzchnię.

Czytaj teżJak drony usprawniają funkcjonowanie magazynów?
Czytaj też: Lot dronem Aertos 130IR w pomieszczeniach, to istna sielanka
Czytaj też: Dron pomocnik Loyal Wingman Boeinga zaliczył pierwsze testy w ruchu

Połączenie zmiennych skrzydeł i ogona doprowadziło do jeszcze lepszego odwzorowania natury, a dokładniej mówiąc, północnego jastrzębia drapieżnego, który jest w stanie przecinać lasy i wprowadzać poprawki w locie, aby ścigać swoją zdobycz. Jak skomentował naukowiec Enrico Ajanic:

Jastrzębie poruszają skrzydłami i ogonami w tandemie, aby wykonać pożądany ruch, niezależnie od tego, czy jest to gwałtowna zmiana kierunku podczas polowania w lasach, szybki lot podczas polowania na zdobycz w otwartym terenie, czy też szybowanie w celu oszczędzania energii.

Czytaj też: BAE Systems zaprojektuje bojowego drona Skyborg dla USA
Czytaj też: Lekki i mały zagłuszacz dronów? Paladyne E1000MP to poważny kandydat
Czytaj też: Autonomiczny elektryczny dron zacznie opryskiwać uprawy w USA

Za napędzenie tego drona odpowiada śmigło na przodzie, co zdaniem zespołu jest bardziej energooszczędne. Podobnie jak dostosowuje swoje skrzydła w locie, dron może jednocześnie poruszać ogonem, aby szybciej zmieniać kierunek, poprawiać aerodynamikę podczas szybkiego lotu, a nawet zwalniać.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News