Każdy marzy o swoich własnych czterech ścianach, ale w odległej przyszłości tego typu marzenia mogą być jeszcze cięższe do spełnienia przez kwestie ekologiczne i lokalizacyjne, o czego przeskoczenie już teraz dba firma WASP i Mario Cuncinella Architects.
Znajdujący się w małym miasteczku Massa Lombarda we Włoszech, TECLA to pierwszy ekologiczny model mieszkaniowy, który został zbudowany w całości z lokalnych surowców ziemnych przy użyciu technologii druku 3D. Cały projekt czerpie inspirację z powieści Italo Calvino sprzed prawie pół wieku, łącząc nowoczesne technologie z ponadczasowymi domami w dążeniu do wydajnych i szybkich metod zrównoważonego budownictwa w dobie klimatycznych zmian.
Czytaj też: Wydrukujcie i złóżcie swój gramofon Songbird, dzięki Frame Theory 3D
Lubimy myśleć, że TECLA to początek nowej historii. Byłoby naprawdę niezwykłe kształtowanie przyszłości poprzez przekształcanie tego starożytnego materiału za pomocą dostępnych obecnie technologii. Estetyka tego domu jest wynikiem wysiłku technicznego i materialnego; nie było to tylko podejście estetyczne. To uczciwa forma, szczera forma.
– mówi Mario Cucinella, założyciel i dyrektor kreatywny Mario Cucinella Architects.
Zamieszkalibyście w takim domu wydrukowanym w 3D z ziemi?
Każdy zapewne wie przynajmniej odrobinę o tym, jak obecnie wygląda budowa domu. Sam miałem przyjemność przyglądania się całemu procesowi niedawno, kiedy to niespełna kilkadziesiąt metrów „ode mnie” ruszyła przed rokiem budowa domu od zera. Przygotowanie działki, wykopy pod fundamenty, kilka wielkich grusz betonowych, czy cała masa transportów wielkogabarytowych z odległych magazynów już na pierwszy rzut oka nie sprawiały wrażenie specjalnie ekologicznego podejścia do budowy domów, no ale nic z tym nie da się zrobić. Przynajmniej na masową skalę.
Czytaj też: Marsjański lot Ingenuity w 3D. Zobaczcie nowy materiał
TECLA jest bowiem odpowiedzią na tradycyjne budownictwo, jako że wymaga tylko przetransportowania na miejsce budowy całego osprzętu, dzięki czemu osiąga praktycznie zerowy ślad węglowy, dzięki wykorzystaniu w 100% lokalnie pozyskiwanego surowca ziemnego oraz redukcji odpadów i odpadów. Proces budowy obejmuje fazę kopania i mieszania, podczas której lokalne zasoby ziemne są mieszane z wodą i dodatkami przed rozpoczęciem właściwej budowy.
Domy TECLA są bowiem drukowane ze stosownie przygotowanej okolicznej gleby (pozyskać można ją np. po wyrównaniu działki), którą to najpierw muszą przeanalizować inżynierowie i dobrać odpowiednie proporcje dodatków do mieszanki. Finalnie powstaje swoista „ziemianka”, tyle że nad ziemią, dzięki płynnej współpracy dwóch zsynchronizowanych ze sobą ramion wielkiej drukarki. Ta jest w stanie zrealizować wydruk całego domu o powierzchni 50 metrów kwadratowych w ciągu zaledwie kilku dni.
Czytaj też: CCC zaprojektuje buty i akcesoria z pomocą drukarki 3D
Finalnie dom TECLA obejmuje termoizolację, wentylację i system zbierania wody w ramach jednej struktury zależnie od konkretnego klimatu. Ten pierwszy przykład wydrukowanego domu powstawał przez 200 godzin, w ramach to których wytłoczono 150 km 350 warstw o grubości 12 mm. Ten projekt ma około 60 metrów kwadratowych powierzchni i obejmuje otwartą część dzienną z kuchnią oraz tę drugą, w której znajduje się sypialnia, łazienka i garderoba. Obie części domu mają centralny świetlik w kształcie kopuły, który zapewnia mnóstwo naturalnego światła w ciągu dnia, a cała strefa mieszkalna może zostać odpowiednio rozszerzona o zewnętrzny teren, dzięki wielkim szklanym drzwiom.