Reklama

Szybki i wszechstronny, czyli dwunożny robot Ascento 2

dwunożny robot Ascento 2, robot Ascento 2, Ascento 2,

W świecie robotów wybiera się bardziej wszechstronną, dwunożną naturę albo prostotę i szybkość dodatku kółek. Robot Ascento 2 łączy te dwa podejścia ze sobą.

Opracowany przez zespół studentów inżynierii w szwajcarskim instytucie badawczym ETH Zurich, Ascento doczekał się tak naprawdę swojego drugiego wcielenia. Podczas jazdy po płaskich powierzchniach Ascento 2 wykorzystuje dwa koła z ukrytymi w nich silnikami.

Kiedy jednak napotka pionową przeszkodę – taką jak np. schody – kuca, aby następnie skoczyć, korzystając z umieszczonych w nogach sprężynach. Nogi Ascento 2 pozwalają mu również pozostać w pozycji pionowej na nierównym terenie (via New Atlas).

Zapewniają mu równowagę, wyginając się niezależnie od siebie w punktach połączenia, utrzymując przez cały czas główny korpus robota w jednym miejscu. Co ciekawe, ulepszenie systemu Ascento 2 dodatkowo umożliwia mu uniknięcie przewrócenia się po przyjęciu uderzenia z boku.

Czytaj też: Latająca taksówka CityHawk przechodzi na wodór

Ascento 2 może być sterowane zdalnie, ale jest też w stanie działać autonomicznie, wykorzystując kamery i inne czujniki do nawigacji oraz mapowania 3D swojego otoczenia. Waży przy tym 10,4 kilograma, rozpędza się maksymalnie do 8 km/h, a wskakuje na wysokość do 40 centymetrów. Jedno ładowanie pozwala mu działaś przez około 90 minut.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News