Reklama
aplikuj.pl

Dwutlenek wanadu zapamiętuje co się z nim działo w przeszłości

pamięć

Na Politechnice Federalnej w Lozannie (EPFL) odkryto intrygujące właściwości materiału bazującego na związku chemicznym, który wydaje się zapamiętywać wszystkie dotychczasowe interakcje z bodźcami, takimi jak prąd elektryczny. Dwutlenek wanadu może się przydać do lepszego przechowywania i przetwarzania danych.

Dwutlenek wanadu (VO2) zwykle jest izolatorem, ale po podgrzaniu do temperatury 68 stopni Celsjusza zmienia się jego struktura sieciowa, co oznacza, że ​​zachowuje się jak metal i staje się przewodnikiem. Dzięki temu może być świetną powłoką dla okien lub dachów, które blokują ciepło słoneczne lub przepuszczają je, w zależności od pogody.

Naukowcy z EPFL badali jak szybko materiał przechodzi między stanem izolującym i przewodzącym, przykładając prąd elektryczny do próbki VO2 . Zgodnie z oczekiwaniami prąd podgrzał materiał do punktu przejścia, powodując jego zmianę, zanim powrócił do stanu początkowego po przejściu ładunku elektrycznego.

Kiedy przyłożono prąd drugi raz, prędkość, z jaką miało miejsce przejście fazowe, była inna niż za pierwszym razem, co sugeruje, że dwutlenek wanadu miał rodzaj trwałej pamięci swojej historii

Jak twierdzą autorzy badania, dwutlenek wanadu zapamiętuje pierwsze przejście fazowe i antycypuje następne. Nie spodziewano się zobaczyć tego rodzaju efektu pamięci i nie ma on nic wspólnego ze stanami elektronowymi, ale raczej z fizyczną strukturą materiału. Żaden inny materiał nie zachowuje się w ten sposób.

Czytaj też: Ciekłe kryształy zamiast krzemu. Naukowcy wskazali nowy rodzaj komputera

W dalszych eksperymentach zespół Politechniki Federalnej w Lozannie odkrył, że dwutlenek wanadu może zapamiętać poprzedni bodziec nawet przez trzy godziny. Inne materiały mogą mieć taką samą zdolność. Ich odkrycie może doprowadzić do powstania nowej klasy urządzeń pamięci i przetwarzania danych.

Inżynierowie polegają na pamięci do wykonywania wszelkiego rodzaju obliczeń, a materiały, które mogłyby usprawnić proces obliczeniowy, oferując większą pojemność, szybkość i miniaturyzację, są bardzo poszukiwane. Wyniki badań naukowców EPFL opublikowano w czasopiśmie Nature Electronics.