WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Z działem SLRC USA mogłoby atakować Rosję z terenu Niemiec

Duże działa z dużymi ambicjami, to coś, co wcale nie jest nowe, ale z obecną technologią Armia USA może wreszcie podejść do tematu na poważnie swoim SLRC.

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia nowego super działa armii amerykańskiej, które pokazują po raz pierwszy tajemniczą nową broń o zasięgu ponad 1609 km. Strategiczne działo dalekiego zasięgu (Strategic Long Range Cannon – SLRC) zostało zaprojektowane do transportu ciężarówką z myślą o ośmioosobowej załodze, której pociski będą lecieć do pozycji wroga przez kontynenty i oceany.

Jedno zdjęcie pokazuje bardzo dużą armatę ciągniętą przez jedną z ciężarówek do transportu ciężkiego sprzętu. Mowa dokładnie o ciężarówkę M1070, która służy do transportowania czołgów M1A2 Abrams. Jako że znamy długość muła (wynosi 8,22 metra), to możemy wywnioskować, że cała broń mierzy solidne 21,33 metra długości.

Chociaż nie wiemy wiele na temat SLRC, to według plotek (dzięki Popular Mechanics) finalnie ma być to solidne działo, którego zasięg rażenia przekroczy 1600 kilometrów. Wszystko za sprawą silników ramjet w pociskach, dzięki którym te rozpędzą się do prędkości nawet Mach 6 (2058 m/s).

Istnieje jeszcze jedna technologia, która prawie na pewno jest wbudowana w SLRC, a jest nią nawigacja GPS, która zapewnia dokładność z 10-metrowym marginesem błędu.

Armia planuje ponoć wykorzystanie SLRC do wysadzenia obrony wroga w czasie wojny, wystrzeliwując po cztery baterie jednocześnie, aby roznieść w pył placówki dowodzenia, miejsca obrony powietrznej, obiekty radarowe, zrzuty zaopatrzenia i inne kluczowe lokacje. Oczywiście bez narażania swoich sił.